Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan je připomínán jako přítel Izraele. Zemřel ve věku 80 let

20. 8. 2018, -rjw- |  Svět

BERN – V ranních hodinách o šabatu 18. srpna zemřel ve Švýcarsku sedmý generální sekretář OSN a nositel Nobelovy ceny za mír, Kofi Atta Annan. Tento diplomat z Ghany sloužil v letech 1992-1996 jako zástupce generálního tajemníka pro mírové síly OSN. V této pozici zažil byl svědkem válek, jejichž průběh dlouhodobě poškodil pověst OSN, jako střety v bývalé Jugoslávii nebo závěrečnou část občanské války ve Rwandě, ale i výšiny a pády blízkovýchodního mírového procesu. Po opuštění vysokého postu v OSN pokračoval v aktivitách na mezinárodním poli: V roce 2016 se pokoušel jako zvláštní vyslanec OSN a Arabské ligy dojednat mír v Sýrii; od roku 2011 byl předsedou Globální komise pro volby, demokracii a bezpečnost; od září 2016 působil v v Poradní komisi pro Arakánský (Rakhinský) stát v Barmě. Co se týká Izraele, nejpozoruhodnějším Annanovým pomníkem zde je vyhlídková kavárna „Cafe Annan“ na Golanských výšinách. Již několik let hravě propojuje Annanovi příjmení s hebrejským slovem „oblak“.

celý článek

Dobrá zpráva z Polska: Neznámý podnikatel rekonstruuje židovský hřbitov

20. 8. 2018, -rjw- |  Svět

ŽIVEC – Další z ohrožených židovských památek v Polsku bude zachráněna. Rekonstrukce hřbitova v jihopolském městečku Živec (Żywiec), na kterou kdosi věnoval několik set tisíc polských zlotých, by měla být hotova v září. Štědrý dárce požádal židovskou obec v Bílsku-Bělé (Bielsko-Biała), aby držela jeho jméno v anonymitě. Na opravě hradby, čištění a vztyčování povalených náhrobků pracuje asi deset osob. Detailní práce, jako je uchování nápisů zůstanou jako příležitost pro dobrovolníky. Hřbitov se nehonosí slavnými osobnostmi ani unikátními náhrobky. Není ani mimořádně starý (nejstarší hrob je z roku 1853). To je jedním z důvodů, proč v procesu financování z fondu Nadace pro uchování židovského dědictví v Polsku dostávaly přednost jiné památky. Po zboření obou místních synagog je však jedinou dochovanou památkou na místní židovskou komunitu, zlikvidovanou během šoa.

celý článek

Zemřel Uri Avnery, mírový aktivista a první Izraelec, co se setkal s Jásirem Arafatem

20. 8. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Ve věku 94 let zemřel v pondělí 20. srpna Uri Avnery. Jako mladík bojoval v předstátních jednotkách organizace Irgun, aby se pak stal jedním z prvních, kdo se aktivně angažoval pro ustavení samostatného palestinského státu už před víc jak 70 lety. K tomu později založil až dodnes fungující pacifistické hnutí Guš šalom. Po 40 let byl i majitelem a hlavním editorem dnes už neexistujícího týdeníku Ha-olam ha-ze. Jeho polovina byla věnována investigativní žurnalistice zaměřené na odhalování korupčních kauz ve vládě, zatímco druhá půlka se zabývala drby z kruhů izraelských celebrit. „Někteří lidé čtou jen přední strany a někteří jen zadní. Ale je mnoho čtenářů, co si jej přečtou celý,“ říkával Avnery. Jeho aktivismus Avneryho příznivci hodnotili jako přelomový, kdežto jeho kritikové z řad politického establishmentu státu jej už během 50. a 60. let nazývali „nepřítelem lidu“. Podle Greer Fay Cashmannové z Jerusalem Post se Avnery zasloužil o to, že se výraz „dvojstátní řešení“ stal politickým žargonem.

celý článek