Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Vedra odhalila nejstarší židovský hřbitov v Holandsku. Na čtyřech hektarech je skryto téměř 28 tisíc hrobů

13. 8. 2018, -rjw- |  Svět

AMSTERDAM – Nejstarší židovský hřbitov v Holandsku, Beth Haim nedaleko Amsterdamu, je po většinu času travnatým prostranstvím. Vyjímá se na něm několik hrobů, zbytek se doslova ponořil do anonymity. Většina Holandska má totiž velmi měkkou půdu, a tak sefardské náhrobní desky postupem let klesly pod zem a porostly trávou. Silná vrstva travního drnu ovšem letos vyschla – a ukázala půdorysy dávno zmizelých hrobů. Zelené zůstaly jen úzké cestičky mezi nimi. Hřbitov portugalských (a španělských) Židů, kteří do Amsterdamu uprchli před inkvizicí, byl založen roku 1614. Město tehdy odmítlo založení židovského hřbitova přímo ve svém katastru, a proto židovská obec koupila pozemek necelých 50 kilometrů od Amsterdamu, u soutoku řek Bullerwijk a Amstel.

celý článek

Hamás a Fatah v informační válce: Kdo stál za odpálením rakety na Beerševu?

13. 8. 2018, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH/GAZA – Paralelně k tvrdým bojům mezi Izraelem a Hamásem probíhá boj na informační rovině. Ve víru pokusů napadat mobily Izraelců falešnými poplachy a zprávami o vyjednaném příměří (které bývají zakrátko dementované) by neměla zaniknout následující zpráva: Palestinské zdroje sdělily izraelské rozhlasové stanici Kan, že Hamás v Pásmu Gazy zatkl členy skupiny, napojené na palestinské nacionalistické hnutí Fatah (JOL). Proč? Vyšetřuje je kvůli vypálení rakety, která v pátek dopadla severně od Beerševy, asi 40 kilometrů od Gazy. Šlo o první útok na hlavní jihoizraelské město od vytvoření protiraketového systému Železná kupole (2007). Izrael na to reagoval leteckým útokem na pětipatrové kulturní centrum v Gaze, jehož budovu dle IDF Hamás využíval pro vojenské účely a kde mělo kanceláře mimo jiné i zdejší ministerstvo vnitra.

celý článek

V kanceláři moskevské židovské obce našla policie antisemitskou literaturu. Proč ji tam hledala?

13. 8. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – V pátek 10. srpna dopoledne provedl tým protiextremistického oddělení ruské policie zásah v prostorách moskevské židovské obce. V kanceláři Alexandra Kargina, zástupce lídra hnutí Šachar, našla několik ruských nacionalistických knih. Kargin a jeho advokát trvají na tom, že je musel do kanceláře někdo nastrčit. Jak se tam dostaly a proč je policie v kanceláři hledala během šabatové bohoslužby, snad vyjde najevo během vyšetřování. Alexandr Kargin se má tento týden dostavit na policii podat vysvětlení. „Šabat jsem měl nepovedený už od rána. Zavolali mně z Chórové synagogy a řekli, že tam přišla policie a chce, abych přijel. Po příjezdu se ukázalo, že dojde k prohlídce mojí místnosti. Tak jsem se dověděl, že se prý zabývám extremistickou činností. A hned jak vešli do místnosti, byla na viditelném místě hromádka knih a otevřený dopis, (…)“ líčí na svém facebookovém profilu zážitky z minulé soboty Alexandr Kargin.

celý článek