Dnes je 22. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Pro a proti Stolpersteinům: Německé město Mnichov má vlastní variantu

6. 8. 2018, -rjw- |  Svět

MNICHOV – Mnichov představuje mezi německými městy zajímavou výjimku: téměř tu nenajdete tzn. Stolpersteiny. Důvodem je negativní postoj (nikoli neopodstatněný), který vůči nim má reprezentace zdejší židovské komunity, zvláště pak její předsedkyně Charlotte Knoblochová. V Mnichově tak vznikla nová varianta připomínky obětí: sloupky, na nichž jsou jména a údaje ve výšce očí. „Klopýtací kameny“ vznikly jako projekt kolínského umělce Güntera Demniga. Mosazí pokryté dlažební kostky se jmény obětí nacistického režimu se od roku 1992 nacházejí v chodnících řady evropských měst. Záměrem bylo trvale začlenit do vzpomínku na oběti do každodenního života měst. Proti tomuto – zajisté ušlechtilému – záměru existuje několik námitek: V některých případech jsou proti samotní potomci obětí anebo židovské obce, které se cítí být upozorněním na své domy ohroženi. Jiní si nechtějí každý den cestou do práce nebo na nákup připomínat rodinná traumata. Existují však také námitky motivované pietně.

celý článek

Vyšetřování událostí v Gaze povede David Crane. Americký právník v minulosti nevyslovil protiizraelské postoje

6. 8. 2018, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Rada pro lidská práva při OSN koncem července (25. 7. 2018) oznámila, že v čele tříčlenného týmu vyšetřujícího letošní incidenty v pásmu Gazy stane americký právník David Crane. Podle Times of Israel znamená „vzácný záblesk naděje“ na nezaujatý, respektive jiný než protiizraelský přístup k šetření. Vyšetřování toho, co se v Pásu Gazy letos vlastně stalo a proč na hranicích s Izraelem umírali lidé, povede mezinárodní tým. V jeho čele stanou Sara Hossainová, bangladéšská právnička, která získala vzdělání ve Velké Británii, keňská právnička a lidskoprávní aktivistka Kaari Betty Murungiová a americký právník David Crane. Izraelská vláda v čele s premiérem Netanjahuem od počátku vyšetřování odmítá s tím, že celá Rada pro lidská práva je „pokrytecká a zaujatá“ a jde jí jen o „poškozování Izraele a krytí terorismu“.

celý článek

Srbsko kritizovalo účast Izraele na připomínce vojenského vítězství Chorvatska při Operaci Bouře. Nazvalo ji „oslavou pogromu“

6. 8. 2018, -jg- |  Svět

KNIN – Když se v neděli 5. srpna izraelské vojenské letouny, ale také izraelští představitelé, zúčastnili chorvatských oslav vítězství v Operaci „Bouře“ z roku 1995, zapříčinilo to ostré reakce ze strany Srbska. Bělehrad byl „hluboce zklamán“ nad účastí židovského státu na oslavě „pogromu“ – jak se o vojenské operaci, jejímž následku byly zabity stovky chorvatských Srbů a na 200 tisíc jich opustilo své domovy, vyjádřil srbský velvyslanec v Izraeli Milutin Stanojević. „Byl to největší exodus národa od druhé světové války,“ dodal s tím, že izraelská účast není přátelským gestem vůči Srbsku. Chorvatská média v neděli ukázala dvě izraelské stíhačky F16, jak spolu s chorvatskými MIG21 přelétávají nad městem Knin, mezi Splitem a Záhřebem. Srbský prezident Aleksandar Vučić nařkl Chorvatsko z úmyslného vyhnání Srbů kvůli jejich identitě a vzpomenul Anne Frankovou, která podle něj byla za holocaustu persekvována ze stejného důvodu, jako byli v 90. letech chorvatští Srbové.

celý článek

Česko-slovensko-rakouský film s Jiřím Menzelem získal cenu filmových kritiků na Festivalu židovských filmů v San Franciscu

6. 8. 2018, -rjw- |  Kultura

SAN FRANCISCO – Cenu za nejlepší hraný film získal na 38. ročníku San Francsico Jewish Film Festival (19. července – 5. srpna) film Tlmočník (The Interpreter). Slovenský tlumočník Ali Ungar (Jiří Menzel) se vydává s automatickou pistolí v kapse do Vídně, pomstít se vrahovi svých rodičů. Setká se však už jen s jeho synem Georgem Graubnerem (Peter Simonischek). Ani ten se nevypořádal se svou minulostí. Rozhodne se vyjet na Slovensko, kde jeho otec působil, a platit Ungarovi za tlumočnické služby. V tomto podivném vztahu se vydávají cestu za kořeny – a ze setkání se stává road movie. K němu patří nečekaná odhalení, náhodná setkání, přispívající ke katarzi a samozřejmě snaha jít „až na dřeň“.

celý článek