Dnes je 22. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Politička švédské feministické strany v rozhovoru navrhla recept na blízkovýchodní mír: Deportovat izraelské Židy do USA

23. 7. 2018, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Dosáhnout míru na Blízkém východě a vyřešit izraelsko-arabský konflikt by šlo podle švédské političky Oldoz Javidiové tak, že by byli izraelští Židé transportováni do USA. Javidiová, kandidátka do švédského parlamentu za feministickou stranu a jinak také švédská herečka s íránskými kořeny, tento svůj názor vyjádřila minulé úterý 17. července. Už v pátek, kdy byl rozhovor zveřejněn na webu Feministiskt Perspektiv požádala, aby byla tato pasáž odstraněna, kvůli možné „dezinterpretaci“. Javidiová dala feministickému webu rozhovor během plavby na lodi, která si klade za cíl prorazit izraelskou námořní blokádu Gazy, která je ovládána teroristickým hnutím Hamás. Někteří švédští Židé její slova odsoudili. „Přestěhovat Židy proti jejich vůli, aby se tím vyřešil problém? To mi zní jako konečné řešení, jinak solidní feministická politika,“ komentovala na svém Facebooku Annika Hernroth-Rothsteinová.

celý článek

Dva palestinští vědci nalezeni mrtví

23. 7. 2018, -rjw- |  Svět

ALŽÍR – V Alžírsku byla nalezena mrtvá těla dvou Palestinců. Podle Times of Israel se jednalo se o vědce a lékaře, kteří patřili ke členům teroristické organizace Hamás. O příčině jejich smrti se spekuluje. Podle deníku Haaretz pocházeli z města Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a palestinské velvyslanectví v Alžírsku jejich rodinám sdělilo, že zemřeli v důsledku nadýchání plynu nebo elektrického zkratu. Některá arabská média mluví o vraždě. Z veškerých nevyjasněných úmrtí palestinských vědců, jako letos v dubnu v Malajsii, bývá arabskými médii i bezpečnostními složkami vždy podezřívána výhradně izraelská tajná služba Mosad. Zdá se, že tento případ nebude výjimkou. Za nynějšího křehkého příměří mezi Hamásem a Izraelem se může stát záminkou k „pomstě“ ze strany některých palestinských skupin.

celý článek

Demonstrace proti antisemitismu – „Kippa-Tag“ proběhla v Bonnu

23. 7. 2018, -rjw- |  Svět

BONN – Německo se snaží postavit množícím se antisemitským útokům. V Bonnu se ve čtvrtek kolem 600 lidí (podle General Anzeiger, co vychází v Bonnu, to bylo dokonce až 2000 lidí) setkalo na shromáždění Kippa-Tag (Den kipy). S hesly „Proti jakémukoli antisemitismu“ a „Židovský život je v Německu vítán“ reagovali na nedávný případ napadení hostujícího izraelského profesora Jicchaka Josefa Melameda. Na toho zaútočil dvacetiletý německý občan palestinského původu. Srazil mu čepičku z hlavy, udeřil ho do zad a údajně přitom vykřikl „Žádný Žid do Německa!“ (Kein Jude in Deutschland). Přivolaní policisté si navíc spletli oběť s agresorem. Povalili ho a nafackovali mu. Věc se záhy vysvětlila, skutečný pachatel byl zadržen a společně se zasahujícími policisty čelí trestnímu stíhání. V pravém slova smyslu tragikomická událost připomínající vtipy a policistech však mnoha Němcům nahání strach.

celý článek