Dnes je 22. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Nemáte-li tfilin, mějte alespoň Wrapp – novou aplikaci na půjčování modlitebních řemínků

20. 7. 2018, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Židé se dělí do dvou skupin: těch, co mají tfilin (modlitební řemínky) a těch, co je nemají. I ti, kteří tfilin nemají, je ale můžou občas potřebovat. Ne každý si ovšem může modlitební řemínky koupit; a i ten, kdo je pravidelně používá, si je mohl zapomenout nebo ztratit. S aplikací pro půjčování tfilin přišel devětatřicetiletý podnikatel z Brooklynu. Před známého v Izraeli zjistil, jak komplikované může být půjčování modlitebních řemínků i zde – a rozhodl se s tím něco udělat. Výsledkem byla nová aplikace, založená na systému registrovaných nabízejících, jakou je například Uber. Nejde tu však o placenou službu, půjčující získávají hlavně dobrý pocit a možná nové známé.

celý článek

Němci, Židé, Slováci a Stará Ľubovňa. Festival UM UM začíná za měsíc

20. 7. 2018, -rjw- |  Kultura

STARÁ LUBOVŇA – Již posedmé se bude ve Staré Ľubovni na Slovensku konat komunitní festival současného divadla a umění Um Um. Jeho cílem je propojovat současné umění s multietnickou historií a tradicemi Starého Spiše. Každý rok je zaměřen na vztahy mezi některými z mnoha etnik, která se zde setkávala, střetávala, ovlivňovala – a z nichž některá se v oblasti setkávají a dokonce i prolínají dodnes. Tématem letošního ročníku je potkávání slovenského živlu s německým a židovským. Třídenní festival je založený na uměleckých výstupech vzájemně se doplňujících čtyř multimediálních projektů, nazvaných Symposium Theatrum, Symposium Pictum, Symposium Musicum a Observatorium. Doplňují je divadelní a hudební produkce, diskuse, filmové projekce, workshopy i další doprovodné programy pro dospělé i děti.

celý článek

Diego Maradona podpořil v Moskvě Mahmúda Abbáse

20. 7. 2018, -rjw- |  Sport

MOSKVA – Bývalý argentinský reprezentant a pro mnohé „největší fotbalista všech dob“ se na finále Světového poháru FIFA v Moskvě objal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. „Yo soy de corazón palestino – Mé srdce je palestinské,“ řekl k tomu. Fotografii objetí postoval na svém Instagramu, který má 3 miliony fanoušků. „Tento muž chce mír v Palestině. Pan prezident Abbás má zemi a má na ni právo,“ napsal do komentu, který získal před 105 000 lajků. Video z krátkého setkání se začalo virálně šířit zvláště v arabském světě. Prezident Abbás přijel do Moskvy na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž diskutoval otázky izraelsko-palestinských vztahů. Obě setkání jsou pro Mahmúda Abbáse vítanou podporou – když byl na jaře hospitalizován se zápalem plic, objevily se hlasité spekulace o jeho možné rezignaci. Zatímco schůzka s V. Putinem je určitou protiváhou opakovaných jednání Putin-Netanjahu, Maradonovo objetí mu dodává popularitu u široké veřejnosti.

celý článek

Po 10 letech od jeho navržení izraelský parlament schválil základní zákon, který definuje zemi jako „stát Židů“

20. 7. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Krátký text „zákona o židovském státě“, který ve čtvrtek prošel izraelským parlamentem poměrem hlasů 62:55 a dvěma zdrženími se hlasování, vyvolal odpor izraelsko-arabských poslanců a znepokojení u dalších segmentů izraelské společnosti, stejně tak jako u diasporních Židů a v mezinárodní komunitě. Jeho podporovatelé říkají, že jen konstatuje to, co je dávno zřejmé: Zakotvuje v izraelském Základním zákoně, který supluje izraelskou ústavu, že Izrael je národním státem židovského národa, stanovuje jeho symboly, znaky a svátky a označuje „kompletní a sjednocený“ Jeruzalém za hlavní město. Co ale nadzvedlo obočí mnoha lidem je pár formulací, týkajících se práva na sebeurčení výlučně pro židovský lid, změna statusu arabštiny a část o vztahu Izraele ke světovému židovství. Prezident Rivlin nazval zákon „zbraní v rukou našich nepřátel“ a odcházející šéf Židovské agentury Šaranský řekl, že „to skončí vražením klínu mezi Židy v Izraeli a diaspoře.“ V Tel Avivu proti zákonu pochodovaly tisíce lidí.

celý článek

Konzervativní rabín v Izraeli se bude zodpovídat z provedení svatebního obřadu

20. 7. 2018, -rjw- |  Náboženství

HAIFA – Ve čtvrtek 19. července v půl šesté ráno si přišli izraelští policisté do bytu pro rabína Dova „Dubiho“ Haiyuna. Odvedli ho na policejní stanici pro podezření z trestného činu. Tím mělo být provedení konzervativního (masorti) svatebního obřadu, jehož se měl rabín dopustit před dvěma lety. Nyní mu hrozí až dva roky za mřížemi. Podle zákona, přijatého roku 2013 nelze v Izraeli provádět svatební obřady mimo dozor vrchního – ortodoxního – rabinátu. To doléhá jako problém na další směry v rámci judaismu, jako konzervativní, reformní, rekonstruktivní a humanistický. Příslušníci těchto směrů sice mají zaručenou svobodu vyznání, v některých ohledech se však ocitají mimo uznání monopolního vrchního rabinátu, a tím pádem na hraně zákona.

celý článek