Dnes je 22. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

V zatopené jeskyni uvězněné thajské fotbalisty pomohla zachránit izraelská technika

12. 7. 2018, -jg- |  Svět

BANGKOK – Během mezinárodní mise na záchranu dvanácti thajských fotbalistů ve věku 11 až 16 let, kteří se svým pětadvacetiletým trenérem uvízli během monzunového období v zatopeném jeskynním komplexu dne 23. června, sehrála klíčovou úlohu Izraelci vyvinutá technologie. Izraelská firma Maxtech Network dokázala poskytnout efektivní technologii, jenž zajistila komunikaci mezi v jeskyni uvězněnými fotbalisty a záchranáři. V těchto podmínkách se běžné vysílačky ukázaly jako nedostačující. Druhá izraelská firma, Radwin, zas poskytla bezdrátový komunikační systém týmu složenému z čínských, australských, britských, laoských, barmánských a amerických záchranářů. Zatímco díky systému izraelské firmy Radwin mohli záchranáři koordinovat své aktivity v místě, kde je žádné nebo minimální radiové spojení, systém firmy Maxtech Network poskytl hlasové, datové a obrazové spojení s v jeskyni uzvězněnými chlapci.

celý článek

Kardinál Hlond: Světec nebo antisemita? Katolická církev se chystá svatořečit polského duchovního

12. 7. 2018, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – Letos na jaře došlo k prvním krokům směřujícím ke svatořečení někdejšího polského primase, kardinála Augusta Hlonda (1881-1948). Zatímco některé polské katolíky těší naděje na dalšího národního světce, jiní upozorňují na jeho antisemitské postoje. Návrh vzbuzuje nevoli i v židovských organizacích. Postava kardinála Hlonda v sobě spojuje aspekty vlastenectví a katolicismu. Snahy o jeho svatořečení přitom nejsou ničím novým: započaly krátce po pádu komunistického režimu – a pro řadu Poláků je světcem už dávno. Proti návrhu na Hlondovo svatořečení se postavily židovské organizace American Jewish Committee (AJC) nebo Centrum Simona Wiesenthala (SWC). Poukazují na některé jeho protižidovské výroky a Hlondovo potenciální svatořečení vnímají jako „schválení krajně negativního přístupu kardinála Hlonda k židovské komunitě“.

celý článek

Izrael na okraji syrské války: Schůzka Putin-Netanjahu v Moskvě a sestřelený dron

12. 7. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odletěl v ve středu 11. Července na dvoudenní návštěvu do Moskvy, aby zde jednal v s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Během posledního půl roku je to již potřetí a tématem rozhovorů je zjevně vývoj syrské občanské války, bezpečnost Izraele a přítomnost íránských jednotek v blízkosti izraelských hranic. Podle zdrojů deníku Haaretz Rusko usiluje o stabilizaci poměrů v Sýrii a oddálení Íránu od izraelské severní hranice. Izrael se zase snaží nevměšovat do syrské občanské války a nebránit režimu prezidenta Bašára Assada v opětovném uchopení moci. Před schůzkou došlo nicméně k nepříjemné události: Ze syrské strany pronikl ve středu ráno 10 kilometrů nad izraelské území dron. IDF ověřila, že nejde o ruské zařízení a po 16 minutách sestřelila.

celý článek