Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Další zemětřesení v Izraeli. Byly evakuovány tři byty, připravuje se plán prevence

10. 7. 2018, -rjw- |  Izrael

TIBERIAS – Zemětřesení o síle 3,9 stupňů Richterovy stupnice zažili v pondělí 9. července dopoledne obyvatelé Safedu. Severozápadní břeh Galilejského jezera již od minulého týdne sužují půdní otřesy. Jejich počet již přesáhl několik desítek. Epicentrum se nachází nedaleko města Tiberias, kde již musely být evakuovány tři byty. Městský úřad zřídil pro obyvatele nouzovou linku, na níž mohou volat o rady a pomoc. Zatím nebyli hlášeni žádní zranění ani vážnější hmotné škody. Kvůli zeměpisné poloze Izraele na rozhraní dvou tektonických desek jsou zde zemětřesení relativně častá, ale malá. Obyvatelé i úřady však mají obavy, aby otřesy nenabraly podobné síly jako při tzn. Jerišském zemětřesení v roce 1927, které zabilo 600 lidí a 700 dalších při něm bylo zraněno. Další vývoj totiž není schopen nikdo předpovědět.

celý článek

Průzkum: Co si o Velkém pochodu návratu myslí Palestinci?

10. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Organizace Palestinian Centre for Policy and Survey Research (PCPSR) zveřejnila minulý týden výsledky průzkumu veřejného mínění, který proběhl mezi 25. červnem až 1. červencem na Západním břehu Jordánu a v Gaze. Pozoruhodné jsou zvláště výsledky týkající se demonstrací v rámci tzn. Velkého pochodu návratu. PCPSR je výzkumná organizace a think tank, zaměřující se na aktuální politické události, týkající se Palestinců na Západním břehu a v Gaze. Sídlí v Ramalláhu. Průzkumy veřejného mínění provádí pravidelně, vždy s přihlédnutím k aktuálnímu politickému a společenskému dění. Z průzkumu například vyplývá, že většina Palestinců považuje spíše než za spontánní protesty Velký pochod návratu za akci Hamásu. Účast na nich by podpořila zhruba polovina dotázaných, ačkoliv 74 % si myslí, že dosáhly jen chabých výsledků.

celý článek

K Měsíci zamíří první izraelská vesmírná loď

10. 7. 2018, -rjw- |  Věda a technika

RECHOVOT – Izraelská společnost SpaceIL v úterý oznámila, že v prosinci vyšle k Měsíci první izraelské vesmírné plavidlo. Z mysu Canaveral ji na oběžnou dráhu vynese raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI). Podle výkonného ředitele SpaceIL Ido Antebyho půjde o nejmenší kosmické plavidlo v historii astronautiky: má dva metry na výšku a metr a půl na výšku. Při startu bude vážit 585 kilogramů, ale většinu hmotnosti mají tvořit palivové zásoby. Po jejich spálení bude zařízení vážit pouhých 180 kilogramů. Přistání je plánované na 13. února 2019. S tímto „trpasličím“ zařízením by se měl Izrael nejen zapsat do Guinessovy knihy rekordů, ale také být po USA, Rusku a Číně čtvrtou zemí, která má na Měsíci svoje zařízení.

celý článek