Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Smíšené sňatky jsou mor ... to jsem nemyslel negativně.“ Potíže nového šéfa Sochnutu

29. 6. 2018, -rjw- |  Komentáře a analýzy

JERUZALÉM – Nový ředitel Židovské agentury (Sochnut) Jicchak Herzog má problém s uřeknutím. V nedělním interview pro Ynet přirovnal smíšené sňatky k „moru“. Uvedl také, že pro tuto situaci (tj. nárůst smíšených sňatků v diaspoře) je třeba vymyslet „nějakou kampaň, nějaké řešení“. Celý kontext vypadal následovně: „Minulé léto jsem jel s Michal, svojí manželkou, na dovolenou do USA a setkal jsem se s něčím, čemu říkám hotový mor. Viděl jsem, jak děti mých známých uzavírají sňatky nebo žijí s nežidovskými partnery. A jejich rodiče se bijí v prsa. Ptají se, kde udělali chybu a trápí se. A podívejte se na to, to je každá rodina v USA. Mluvíme o milionech lidí!“ Ve středečním rozhovoru pro deník Forward upřesnil, že slovo použil jako slangový výraz, který má v Izraeli jiný smysl a že to „nemyslel negativně“. Politik, který se uřekne a čelí poznámkám novinářů, ten mnoho možností nemá. (A funkce ředitele Sochnutu je politický post.) Jicchak „Buži“ Herzog si zjevně uvědomuje, že se dopustil zásadní chyby.

celý článek

Syrská fronta se přiblížila k Izraeli. U hranic se shromažďují uprchlíci

29. 6. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – V jižní Sýrii eskalují boje mezi Assadovým režimem a syrskými rebely. Z oblasti Daraa, která je cílem těžkých leteckých náletů syrské a ruské armády, prchají tisíce lidí. Většina míří do Jordánska, několik stovek rozbíjí provizorní tábory v syrské části Golanských výšin. Třebaže armáda nepředpokládá, že by střety zasáhly přímo Izrael, jednotky na severní hranici jsou v pohotovosti. Šéf generálního štábu izraelské armády Gadi Eisenkot odletěl ve čtvrtek 28. června večer do USA na mimořádnou bezpečnostní schůzku s generálem Josephem Dunfordem. Schůzka byla plánována jen několik dní dopředu a netýká se pouze Sýrie, ale společným snahám zabránit vojenským aktivitám Íránu v oblasti Sýrie a Libanonu. Podle zpráv Izrael nepřipustí narušení úmluv z jomkipurové války (1974). IDF připravuje pro uprchlíky humanitární pomoc. Předpokládá se, že k hranici dorazí během pátku.

celý článek

Hakehillah – progresivní judaismus žije i v Jižní Koreji

29. 6. 2018, -rjw- |  Náboženství

SOUL – Loni na podzim byla v jihokorejském Soulu založena komunita progresivního judaismu. Hakehillah („Ta komunita“) je součástí organizace Asian Progressive Judaism (APJ). Minulý víkend se zde konal první šabaton. Název Young Professionals prozrazuje, že cílil především na mladou generaci, podobně jako květnový šabaton pro náctileté v Singapuru. Programu zaměřeného na vedení komunity se zúčastnila asi dvacítka lidí. Studium paraši vedl rabín Nathan Alfred, který je komunitním rabínem United Hebrew Congregation v Singapuru. APJ je součástí Světové unie progresivního judaismu (World Union of Progressive Judaism – WUPJ) a sdružuje komunity z Tokia, Hong Kongu, Singapuru, Bali, Jakarty a od roku 2017 stále aktivnějšího Soulu. Členy dálněvýchodních židovských obcí bývají v naprosté většině zahraniční pracovníci a jejich rodiny.

celý článek

Je to ještě košer? Snaha izraelského vinařství o striktnější košer certifikaci zahájila celonárodní debatu o rasismu

29. 6. 2018, -rjw, jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Bouře Barkan. Tak označují některá média případ, který od minulého týdne rozproudil izraelskou debatu o hranicích židovského práva a rasismu. Reportér televizní stanice KAN upozornil na případ přeřazení pracovníků etiopského původu ve vinařské společnosti Barkan. K přeřazení na jinou pozici došlo na žádost organizace Badac Eda ha-charedit Jerušalajim, která uděluje jedny z nejstriktnějších košer certifikátů. Důvodem je, že její mašgiachové zpochybnili židovský status tří pracovníků etiopského původu. Židé etiopského původu tvoří kolem 10 % zaměstnanců podniku. Nároky na výrobu košer vína požadují, aby se na ní podíleli jen Židé podle halachy, kteří praktikují náboženský život. A právě židovství bylo u těchto tří pracovníků zpochybněno a to jen na základě jejich původu, jak už se dříve stávalo při udělování košer certifikátů provozovnám s Židy s etiopskými, ale i ruskými kořeny.

celý článek