Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Boj o nejstarší synagogu v USA míří k Nejvyššímu soudu

21. 6. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Synagoga Touro na Rhode Islandu, postavená roku 1763, má podle výnosu patřit nejstarší židovské komunitě v USA, obci Shearith Israel (zal. 1654). S tím nesouhlasí obec Jeshuat Israel, která se v synagoze Touro modlí více než jedno století. Jak napsal zpravodajský web JTA, obě obce spolu mají po staletí rozporuplný vztah. Synagoga patří k nejznámějším dílům slavného britského architekta Petera Harrisona. Je postavena v koloniálně-klasicistním stylu. Zajímavostí je, že původně mezi jejími návštěvníky tvořili většinu sefardští imigranti (jako chazan Isaac Touto, po němž je pojmenována, nebo Aaron Lopez, který financoval její založení – mimo jiné i z obchodu s otroky). Od 50. let 19. století sloužila synagoga jen přes léto návštěvníkům přímořského letoviska a plně ožila až roku 1883 s přílivem aškenázských imigrantů z východní Evropy.

celý článek

Náboženský sňatek, nebo cesta do zahraničí? Počet „nesezdatelných“ v Izraeli prudce roste

21. 6. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli narůstá počet osob, které se kvůli nejasnému statusu nemůžou oženit/vdát. Vyplývá to z výsledků šetření Výzkumného a informačního centra Knesetu, prezentovaných při úterním (19. 6.) zasedání izraelského parlamentu. V Izraeli jsou sňatky a rozvody v kompetenci náboženských autorit, v případě Židů o nich rozhodují rabínské soudy. Problém nastává, když není vyjasněn židovský status nevěsty anebo ženicha. Zatímco v roce 2010 tvořily takové případy 3,1 % všech zájemců o uzavření sňatku, v roce 2017 jich bylo už 6,7 %. Jsou uváděny případy těch, kteří prověřováním halachického původu neprošli, nikoli ti, u nichž se otázka vyřešila konverzí. Procesem zkoumání halachické „židovskosti“ prochází ročně téměř 20 % žadatelů o svatbu.

celý článek

V kauze žhářského útoku v Dumě izraelský soud odmítl některé výpovědi obžalovaných. Byly získány „speciálními prostředky“

21. 6. 2018, -jg- |  Izrael

LOD – Žhářský útok na dům v palestinské vesnici Duma na Západním břehu, při němž zahynuli tři členové rodiny Dawabše, včetně osmnáctiměsíčního batolete Aliho, už uběhly skoro 3 roky. V úterý 19. června se oblastní soud ve středoizraelském městě Lod rozhodl odmítnout v případu některé výpovědi s tím, že byly získány pod nátlakem. Jde o výpověď nezletilého obžalovaného ze spoluúčasti na plánování útoku, což prokuratuře zkomplikovalo jeho stíhání. Nicméně výpovědi hlavního podezřelého, Amirama Ben-Uliela, byly přijaty poté, co soudci rozhodli, že mezi dobou, kdy byl Ben-Uliel mučen a kdy se k zločinu doznal, uběhl dostatečný čas. Nejmenovaný nezletilý a Ben-Uliel, jež byli loni obviněni, prohlásili, že jsou nevinní, a že se k vině doznali jen poté, co byli mučeni vyšetřovateli izraelské rozvědky Šin Bet.

celý článek