Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Na neutuchající požáry, způsobované zápalnými draky, odpověděli Izraelci vojenskými nálety i mírovými balonky

18. 6. 2018, -jg- |  Izrael

GAZA/NIR OZ – V pátek 15. června, kdy Hamás hrozil vysláním 5000 zápalných balonů nebo létajících draků s výbušninou do Izraele, se v kibucu Nir Oz, který utrpěl v důsledku teroru zápalných balonů z Gazy už několik požárů, sešli jeho členové, aby se svými dětmi poslali do Gazy balonky nesoucí bonbóny. Hrozby Hamásu o 5 tisících zápalných balonech v pátek víceméně selhaly, neboť Palestinci se v těchto dnech spíše zabývali oslavami třídenního svátku Íd al-fitr, který přerušuje půst a uzavírá měsíc Ramadán. Přesto jen během pátku tato létající zařízení způsobila 11 požárů, které uhasili hasiči i dobrovolníci, a dalších 20 v sobotu. Podle pátečních zpráv Izrael prvně užil radaru k detekování zápalných balonů, z nichž byly mnohé kondomy naplněné heliem – získaným údajně v Gaze z nemocnic. Radar, původně určený pro detekci kluzáků, byl kalibrován tak, aby našel i draky, které byly posléze zničeny drony.

celý článek

Liebermanova strana navrhuje zákaz fotit izraelské vojáky v akci

18. 6. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská vláda dnes podpořila návrh zákona, podle něhož má být zakázáno natáčet či fotografovat vojáky v akci, „se záměrem poškodit morálku vojáků nebo obyvatel Izraele“. Počínání, jež bude takto vyhodnoceno, by bylo podle navrhovaného zákona trestným činem se sazbou až 5 let vězení. V případě, že by bylo hodnoceno jako „poškozující národní bezpečnost“, hrozilo by za ně až 10 let za mřížemi. Zákon navrhla pravicová strana Izrael je náš domov (Jisrael Bejtejnu), jejíž voličská základna je tvořena hlavně imigranty z bývalého SSSR. Jejím předsedou je současný ministr obrany Avigdor Lieberman. Návrh je zaměřen zejména na snímání střetů mezi IDF a Palestinci. Záznam pořízený členy nevládní izraelské organizace B’tselem vedl k usvědčení vojáka Elora Azarii z toho, že zastřelil ležícího a zneškodněného útočníka.

celý článek

Chabad zve židovské fanoušky MS ve fotbale na „královskou hostinu“

18. 6. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Jedete na fotbalové mistrovství světa do Ruska? Když zavoláte do místního centra Chabadu, dostanete košer jídlo zadarmo. Ve zvláštních zařízeních nedaleko stadionů bude k dispozici teplé jídlo, připojení k internetu a pravidelné společné modlitby. Podporovatelem akce je Ami Feikovsky, bývalý profesionální fotbalista a nynější rabín týmu Beitar Tel Aviv, který pod vlivem Chabadu přijal náboženský způsob života již v roce 1985. Na soutěž se do Ruska sjedou tisíce Izraelců a další tisíce Židů z celého světa. K dispozici jim budou desítky rabínů z hnutí Chabad. Toto hnutí, vycházející z lubavičského chasidismu, je silně (v rámci židovského společenství) misijním směrem současného judaismu. Nová aktivita opět potvrzuje dobrou schopnost Chabadu vystihnout vhodné situace pro oslovení velkého množství lidí a zajistit svým akcím účinnou PR.

celý článek