Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Palestinci v Ramalláhu protestovali proti Abbásovi a jeho politice vůči Gaze

15. 6. 2018, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Palestinské bezpečnostní složky rozehnaly demonstraci, která se konala ve středu 13. června v Ramalláhu, týden poté, co se zde shromážily stovky lidí, aby protestovali proti politice palestinské samosprávy vůči Gaze, což je na Západním břehu celkem řídké. Demonstrující volaly po ukončení sankcí Palestinské samosprávy proti Gaze a vinili palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, že sehrává roli v izolaci Hamásem spravované palestinské enklávy. Palestinská samospráva přestala svým zaměstnancům v Gaze vyplácet mzdy a zavedla další omezení ve snaze přitlačit na Hamás, poté, co se v prosinci 2017 nezdařila usmiřovací jednání mezi oběma palestinskými frakcemi. V květnu dokonce pohrozila Izraeli ukončením jakékoliv spolupráce, pokud by byla odstraněna blokáda Gazy. „Centrum Ramalláhu vypadá jako válečná zóna, žádáme, aby naši lidé nebyli trestáni naším vedením,“ uvedla aktivistka Mariam Barghoutiová. Podle ní převážně mladí lidé v Ramalláhu vykřikovali „svobodu, svobodu,“ a policie přitom užila zábleskové granáty a fyzickou sílu, aby je z prostranství odstranila.

celý článek

Miss Iráku 2017 v Izraeli: „Šalom/Salam z Jeruzaléma“

15. 6. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Sarah Idanová, Miss Iráku se během soutěže krásy Miss World spřátelila s Miss Izrael, Adar Gandelsmanovou. Obě mladé ženy si pak spolu zapózovaly a fotky zveřejnil na Instagramu. Strhla se „bouře“. Profily obou byly napadeny hackery a u Adar došlo i na výhružky smrtí. Zatímco v případě Izraelky Adar šlo o PR nepříjemnost, s jakými musí celebrity občas počítat, u Iráčanky Sarah to změnilo osud nejen krásky samotné, ale i jejích blízkých: Nejbližší rodina musela opustit rodnou zemi, protože se už nikdo z jejích členů nemohl cítit bezpečně. Selfíčko s izraelskou miss znamenalo pro příliš mnoho lidí zradu a zapletení s nepřítelem. Nyní Sarah Idanová dostala od Amerického židovského výboru (AJC) pozvání k návštěvě Izraele. Předseda izraelské sekce AJC řekl, že mu dalo práci paní Idanové k cestě přesvědčit, protože „chtěla moc přijet, ale trochu se bála.“ Návštěva byla součástí globálního fóra AJC v Jeruzalémě.

celý článek

Záchranný plán pro Galilejské jezero: Bude do něj přiváděna odsolená voda

15. 6. 2018, -rjw- |  Věda a technika

JERUZALÉM – Izraelská vláda v neděli schválila záchranný plán pro Galilejské jezero (hebrejsky Jam Kineret). Začne do něj přivádět odsolenou vodu ze Středozemního moře. Ministerstvo vodních a energetických zdrojů (MVEZ) o této možnosti uvažovalo již několik let, ale považovalo to za krajní možnost. Po pěti letech sucha však hladina podzemních vod klesla natolik, že se někdejší největší vodní zásobárna nemůže sama vrátit do původního stavu. Galilejské jezero je od starověku největším zdrojem pitné vody v oblasti. Ještě před 10 lety poskytovalo 400 milionů kubických metrů sladké vody ročně. Dnes musí být odběr omezen na 30-40 milionů ročně, tedy na méně než desetinu. Příčinou jsou klimatické změny, projevující se na celém Blízkém východě katastrofickými suchy.

celý článek