Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Smrt Otty Warmbiera, propuštěného ze severokorejského vězení loni, nebyla zbytečná. Zapříčinila historický summit, řekl Trump

13. 6. 2018, -jg- |  Svět

SINGAPUR – Otto Warmbier nezemřel zbytečně. Bez něj by se nekonal historický summit USA a Severní Koreje o jaderných zbraních v Singapuru. Tak to sdělil na singapurské tiskové konferenci americký prezident Donald Trump, během níž nazval severokorejského vůdce Kim Čong Una „talentovaným“. Když se jej jeden z reportérů zeptal, jak jej mohl takto nazvat poté, co „zabil členy své rodiny, nechal svůj lid vyhladovět a je zodpovědný za smrt Otty Warmbiera“, Trump odpověděl: „ Otto Warmbier je velmi speciální osobou a ještě dlouho zůstane v mém životě. Myslím, že bez Otty by se toto nestalo. Od toho dne se něco stalo, byla to hrozná, brutální věc, ale hodně lidí se začalo zajímat o to, co se děje, včetně Severní Koreje. Opravdu si myslím, že nezemřel zbytečně. Řekl jsem to i jeho rodičům,“ sdělil Trump. Otto Warmbier, americký student židovského původu, byl téměř před rokem propuštěn ze severokorejského vězení s tak podlomeným zdravím, že velmi záhy v USA zemřel.

celý článek

Princ William navštíví Izrael. Půjde o první oficiální návštěvu britské královské rodiny od jeho založení

13. 6. 2018, -rjw- |  Svět

LONDÝN – Následník britského trůnu princ William se chystá na oficiální návštěvu Jordánska, Izraele a Okupovaných palestinských území, jak stojí v oficiální zprávě. Bude tak prvním členem britské královské rodiny, který oficiálně navštíví Izrael. Jde o důležité symbolické gesto, připravované s ohledem na co možná největší rovnováhu. V pondělí zveřejnil Kensingtonský palác program plánované cesty. V úterý 26. června přiletí z Jordánska na Ben Gurionovo letiště a ubytuje se v jeruzalémském hotelu King David. Příštího dne navštíví v doprovodu vrchního britského rabína Ephraima Mirvise památník šoa Jad Vašem. Důležité budou schůzky s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem. Ve východní části města navštíví hrob své prababičky, princezny Alice z Battenbergu (1885-1969). Zde je pohřbena i další princova příbuzná, svatá Alžběta Ruská (1864-1918), jejíž hrob však není v itineráři zmíněn. Návštěva Západní zdi a Chrámové hory nebyla zatím potvrzena.

celý článek