Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Tajemný král. Tři tisíce let stará soška neznáméno panovníka byla nalezena v severním Izraeli

12. 6. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelští archeologové pátrají po jakýchkoli indiciích, které by je přivedly na stopu neznámého muže, který od loňska vnáší otázky do zkoumání biblických dějin. Jméno: Neznámé; Výška: Neznámá; Barva očí: černá; Barva vlasů: černá; Věk: 25-35 let. Bližší popis: Vlasy delší, sčesané dozadu. Na tváři pěstěný plnovous. Vlasy i vousy může mít výrazně napuštěné vonným olejem. Zvláštní znamení: Královská koruna; Pravděpodobné povolání: král. Přes veškeré snahy zůstává jeho identita neznámá. Jediné, co mají archeologové v rukou, je pěticentimetrová hlavička z fajánsu. Patrně jde o fragment portrétní sošky krále, který vládl v oblasti Blízkého východu před 3000 lety (9. stol. př. o. l.). Byla nalezena při loňských vykopávkách v oblasti Abel Bejt Maaca nedaleko města Metula při izraelsko-libanonské hranici.

celý článek

Setkání Donalda Trumpa a Kim Čong Una: Falešný tweet málem způsobil konflikt mezi Severní Koreou a Izraelem

12. 6. 2018, -rjw- |  Svět

SINGAPUR – V Singapuru se v úterý 12. června sešli představitelé někdejších znepřátelených zemí – prezidenta USA Donalda Trumpa a severokorejského prezidenta Kim Čong-una. Uzavřeli přitom dohodu o tom, že Severní Korea ukončí jaderný program a začne se zbavovat jaderných zbraní. Několik hodin před historickým setkáním málem došlo k diplomatickému střetu mezi Severní Koreou a Izraelem. Poplach vyvolal falešný twitterový profil severokorejského ministra zahraničí, Ri-Yong-hoa. V pondělí se na tomto profilu objevily hrubé nadávky adresované izraelskému prezidentu premiéru Benjaminu Netanjahuovi. Podle zatím neznámého pisatele, vydávajícího se za Ri-Yong-hoa, je Netanjahu „smradlavý sionista“, který „se neobtěžuje dát Gazanům vodu; raději je zabíjí“. Nechyběla ani obvinění Izraele, že se snaží sabotovat úterní setkání prezidentů Trumpa a Kima v Singapuru.

celý článek

V severoizraelské Afule pobodal palestinský útočník osmnáctiletou dívku. Útok měl nacionalistický motiv

12. 6. 2018, -jg- |  Izrael

AFULA – V severoizraelské Afule v pondělí 11. června krátce před polednem pobodal nožem palestinský útočník osmnáctiletou dívku. Mladá žena byla převezena ve vážném stavu do nemocnice, zatímco pachatel se vydal na útěk. Asi dvacetiletý obyvatel Dženínu na Západním břehu byl o hodinu později policií postřelen do nohy a dopaden. Po prohledání byl u něj nelezen nůž. Útok se stal u místní pobočky kavárny řetězce Aroma, kam Šuva Malková, osmnáctiletá studentka z Migdal ha-Emek, často chodila. Pobodána byla již na autobusové zastávce na ulici Ha-banim, ale se zraněními se jí podařilo dojít pár metrů ke kavárně, kde zkolabovala. Pachatel, později identifikovaný jako Nur Shinawi, se v Izraeli zdržoval nelegálně a neměl za sebou žádnou kriminální činnost. „Hlavní vyšetřovací verzí teď je, že šlo o teroristický útok, ale samozřejmě pátráme i po jiných motivech,“ řekl policejní mluvčí.

celý článek