Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Zvláštní koordinátor OSN: svět by neměl obnovovat Gazu dokud neskončí násilí

11. 6. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Zvláštní koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces Nikolaj Mladenov dnes prohlásil, že humanitární pomoc by do Gazy měla napříště směřovat až poté, co Hamás přestane s násilím vůči izraelským civilistům. Nikolaj Mladenov to řekl během proslovu na globálním fóru Amerického židovského výboru, které se letos koná v Jeruzalémě. „Velice úzce spolupracujeme [OSN] s Izraelci, Palestinci i Egypťany na zavedení souboru opatření, která by lidem v Gaze pomohla přežít a žít o trochu lépe.“ Zvláštní pozornost věnoval zlepšení ekonomiky pásma Gazy jako součásti dlouhodobé strategie mírového procesu: „Lidé potřebují nějakou alternativu k Hamásu a radikalizaci, i k neschopnosti těch, kdo by jim měli zajišťovat služby, ale zjevně to nedělají.“ Prioritami Gazy jsou podle něj přístup k vodě, elektřina a kanalizace.

celý článek

Španělská Valencie si na návrh krajně levicových Podemos odhlasovala bojkot Izraele. Lídr strany jej nazval „ilegální zemí“

11. 6. 2018, -jg- |  Svět

VALENCIE – Valencie, třetí největší město ve Španělsku, schválilo na svém území celoplošný bojkot Izraele. Generální tajemník krajně levicové strany Podemos, jež je i třetí nejsilnější stranou v zemi, Pablo Iglesias Turrión, nazval Izrael při rozhovoru pro španělskou veřejnoprávní televizi „zločineckou zemí“. „Proti ilegální zemi jako je Izrael musíme postupovat víc tvrdě,“ prohlásil Turrión, jehož strana získala v parlamentních volbách roku 2015, jen rok po svém vzniku, 20,7 % hlasů. Bojkot, který byl navržen v městské radě Valencie místní frakcí Podemos, prošel hlasováním minulý týden. Město Valencie přitom bylo deklarováno „zónou čistou od izraelského apartheidu“, jak politikové strany Podemos stát Izrael nazývali už dříve. To, že její lídr Turrión nazval Izrael teď ještě ilegální zemí, je však podle médií nový vývoj. Podle španělské proizraelské skupiny ACOM reflektují Turriónova vyjádření antisemitismus, protože strana Podemos nepovažuje za ilegální žádnou jinou zemi na světě, pouze Izrael.

celý článek