Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Konzervativní hnutí pobouřeno odmítnutím svých konvertitů z Afriky v Izraeli. „Lid Judův“ to netrápí

7. 6. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Kibita Josef, pobývající v jihoizraelském kibucu, nedostal izraelské občanství. Do 14. června by měl opustit Izrael, odvolal se však, takže smí v zemi zůstat, do konečného rozhodnutí. Josef nemá potíž s doložením jednoho židovského prarodiče. Také jeho rodiče jsou oba Židé, mají platný doklad o gijuru. Ovšem, není platný pro každého. A navíc pocházejí z Ugandy a jsou černoši. Abayudaya (lugandsky: „Lid Judův“) vznikla před necelými 100 lety, když se příslušníci místní komunity odklonili pod vedením náčelníka Semei Kakungulu od křesťanství, na které je kolem roku 1880 obrátili britští misionáři. Na základě studia Bible se přiklonili k židovství tak, jak mu rozuměli prostřednictvím četby Starého zákona. Nejpozději v roce 1920 se s nimi setkal dosud neidentifikovaný Žid jménem Josef, pod jehož vedením začali praktikovat judaismus. Židovský svět se o nich dověděl prostřednictvím Izraelce Arye Odeda, studenta pobývajícího na univerzitě v Makarere.

celý článek

Z vraždy čtrnáctileté židovsko-německé dívky byli obviněni Turek a Iráčan

7. 6. 2018, -rjw- |  Svět

MOHUČ – Susanna Feldmannová, členka mohučské židovské obce, byla od 22. května nezvěstná. Dnes hessenská policie zveřejnila zprávu, že byla nalezena mrtvá. Vážné podezření, že byla před smrtí znásilněna, ověří teprve pitva. V úterý 22. května se čtrnáctiletá Susanna vydala navečer s kamarády do centra Wiesbadenu. V určenou hodinu se nevrátila a na mobilu nebyla k zastižení. Její matka proto příští den nahlásila zmizení na policii a po Suzanně bylo vyhlášeno pátrání. Různé indicie naznačovaly, že se pravděpodobně stala obětí trestného činu. Podezření se definitivně potvrdilo až dnes, kdy bylo v křoví těžko přístupného železničního náspu objeveno Susannino tělo. Podle předběžného ohledání byla buď zardoušena, nebo za pomoci dosud neznámého nástroje uškrcena. Její tělo pachatelé odnesli do porostu a zakryli roštím. Ke zločinu pravděpodobně došlo již téhož dne.

celý článek

Vyšetřování smrti gazanské zdravotnice: IDF hledá viníka, propalestinské kruhy obvniňují kolektiv

7. 6. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská armáda vyšetřuje okolnosti kolem smrti palestinské zdravotnice Razan al-Najjarové (21). Mladá žena byla minulý pátek smrtelně zasažena, když na sobě měla bílý plášť. Během jejího pohřbu v rodném Khan Younis volali někteří účastníci po pomstě. Následoval průvod k hraničního plotu, odkud truchlící házeli na izraelské vojáky kamením. Ti reagovali střelbou, při níž bylo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zasaženo pět lidí. Generální štáb nařídil zvláštní přešetření případu. Vyšetřování nebylo zatím ukončeno. Proběhl výslech vojáků, kteří byli na místě přítomní, prošetřuje se množství a druh použité munice. Podle prozatímních výsledků šetření vojáci mířili na jiné demonstranty, ale nikoli na Nazar. Vzhledem k tomu, že vyšetřovatelé nemají k dispozici výsledky pitvy (a žádná pravděpodobně neproběhla), nabízí se i možnosti, že Razan byla zasažena šrapnelem. Ministerstvo zdravotnictví Gazy prohlásilo smrt Razan al-Najjarové za válečný zločin a tvrdí, že šlo o záměrnou střelbu na zdravotníky, zakázanou podle mezinárodního práva.

celý článek