Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Nová česká iniciativa „Židé za spravedlivý mír“ kritizuje izraelskou politiku vůči Palestincům i zneužívání pojmu antisemitismus

5. 6. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Skupina českých židovských intelektuálů vydala v úterý 5. června otevřený dopis nově vzniklé iniciativy „Židé za spravedlivý mír“. Dopis je určen izraelské vládě, kterou signatáři upomínají, že nemluví jménem všech Židů, ale za cíl si klade i „otevřít kritičtější diskuzi mezi českými Židy“. Tvůrci dopisu připomínají, že blízkovýchodní konflikt trvá již několik desetiletí a kritizují izraelskou vládu, že zneužívá obav svých občanů z teroristických útoků k útlaku Palestinců – který je podle nich vhání do rukou extremistů. „Naším cílem není formulovat řešení blízkovýchodního konfliktu ani posuzovat míru viny za současný stav na té či oné straně,” píší a apelují na Izrael, aby „okamžitě zabránil masakrům na izraelsko-palestinských hranicích a zastavil výstavbu osad na palestinských územích a motivoval stávající osadníky k návratu na území Izraele“. Na konci upozorňují na devalvaci antisemitismu jako pojmu. „Obvinění z antisemitismu se stalo zbraní, s jejíž pomocí je veškerá oprávněná kritika izraelské politiky zašlapávána do země,“ stojí v prohlášení.

celý článek

Rukopis Franze Kafky byl vydražen za více než 3 miliony korun

5. 6. 2018, -rjw- |  Svět

HAMBURK – Na aukci v německém Hamburku byl v sobotu 2. června vydražen rukopisný úvod k románu Richard a Samuel. Nedokončené dílo bylo jako společným literárním pokusem pražských rodáků Franze Kafky (1884-1924) a Maxe Broda (1884-1968). Neslo podtitul „první dlouhá cesta vlakem z Prahy do Curychu“ a mělo jít o společný popis reálné výpravy obou přátel (26. – 27. 8. 1911). Spolupráce ale netrvala dlouho, psaní jim znemožňovala různorodost povah a přístupů k literární tvorbě. Dokončili proto jen první kapitolu, která v následujícím roce vyšla (na Brodův popud) v židovském studentském časopise Herder-Blättern, jehož redaktorem byl Willy Haas. Text patří k málo známým Kafkovým dílům a na rozdíl od textů jako Amerika, Zámek, či Lovec Gracchus bývá málo interpretován – už proto, že není zcela jisté, kdo přispěl jakou částí.

celý článek