Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rivlin telefonoval Abbásovi: popřál mu k Ramadánu a naléhá, aby odsoudil žhářské činy v Gaze

4. 6. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/RAMALLÁH – Izraelský prezident Reuven Rivlin v pondělí 4. června telefonoval palestinskému prezidentu Mahmúdu Abbásovi. Podle izraelských zdrojů ho vyzval, aby odsoudil teroristické činy v Gaze, zvláště pak žhářské útoky páchané pomocí zápalných draků. Rovněž mu popřál pevné zdraví a šťastný muslimský postní měsíc Ramadán. Palestinské zdroje informují pouze o blahopřání. Schůzka se odehrála uprostřed napjaté atmosféry: V Pásmu Gazy, kde vládne islamistické hnutí Hamás (ve složitých vztazích s Islámským džihádem) probíhají od března nepokoje. V neděli premiér Netajahu prohlásil, že škody způsobené zápalnými draky budou kompenzovány z daní odváděných Palestinskou autonomií na Západním břehu.

celý článek

Vnuk rabína Ovadii uzavře se svým partnerem manželství

4. 6. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Ovadia Kohen, vnuk někdejšího vrchního sefardského rabína v Jeruzalémě, Ovadii Josefa, se chystá uzavřít se svým životním partnerem manželství. To vzbudilo zájem médií, protože jeho dědeček patřil k zakladatelům náboženské strany Šas. Proti stejnopohlavním vztahům ostře vystupoval a na sklonku života je prohlásil za „naprosté zlo“. Obřad, chystaný na tento týden, odráží v několika ohledech stav izraelské společnosti. Ovadia Kohen (pojmenovaný dle sefardského zvyku po váženém dědečkovi) si bere Amichaie Landsmanna, sekulárního Izraelce s aškenázskými kořeny. Rituál bude proveden v rámci komunity nábožensky žijících gayů a leseb, dle upravených ortodoxních pravidel. Provede ho žena – Zahorit Soreková, aktivní členka středopravicové strany Ješ atid (Máme budoucnost).

celý článek

„Draci“ z Gazy zapálily už stovky hektarů půdy. Protestující se chystají na den „Naksa“, upomínku na porážku v šestidenní válce

4. 6. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Létající papíroví draci, jež posílají směrem k Izraeli protestující v Gaze a k nimž je připevněna zapálená hořlavina, způsobily největší požáry v sobotu 3. června. Podle izraelských novin se jednalo o nejhorší den od počátku demonstrací v Gaze. Od 30. dubna v Izraeli shořely stovky hektarů půdy. V sobotu večer se požár v přírodní rezervaci Karmia a u stejnojmenného kibucu podařilo desítkám hasičů dostat pod kontrolu. Zdevastováno však přitom bylo 200 až 300 hektarů půdy, poškozena byla tamní fauna i flora. Celkově hasiči v sobotu zasahovali u tří velkých a několika menších požárů u hranic s Gazou. U všech se vyšetřovatelé kloní k názoru, že je mají na svědomí právě „létající draci“. Jeden takový drak s připevněnou výbušninou přistál v Izraeli v neděli, ženistům se podařilo bombu zneškodnit ještě předtím, než explodovala. IDF na incident zřejmě kvůli už tak napjaté situaci na hranici neodpověděla. Bezpečnostní složky se připravují na pondělí, kdy Gazané zaznamenají svůj „Naksa“ den, který má upomínat na izraelskou porážku Arabů v tzv. šestidenní válce roku 1967.

celý článek