Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rusko prý dalo zelenou izraelskému útoku na íránské cíle v Sýrii - pokud to neohrozí Asada

1. 6. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Po telefonátu mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a po setkání ministrů obrany obou zemí, Avigdorem Liebermanem a Sergejem Šojgu, dalo údajně Rusko „zelenou“ izraelským operacím na území Sýrie. Zveřejnil to v pátek 1. června londýnský arabskojazyčný deník Ašark al-Awsat. Podle stejného zdroje má dohoda jasnou podmínku: Izrael smí vytlačit íránské jednotky z pohraniční oblasti a eliminovat „zdroje nebezpečí“ uvnitř Sýrie, nesmí přitom však ohrozit režim a jednotky prezidenta Asada. Tomu by odpovídal obsah Liebermanova tweetu po čtvrteční moskevské schůzce: „Izrael s vděčností oceňuje ruské porozumění našim bezpečnostním potřebám, zejména na severní hranici. V dialogu s Ruskem o přetrvávajících otázkách budeme pokračovat,“ napsal ministr Lieberman.

celý článek

Akce na Palmovce: V libeňské synagoze se koná minitrh malých nakladatelství

1. 6. 2018, -rjw- |  Nové knihy

PRAHA/LIBEŇ – V úterý 5. června se v synagoze v Libni koná Knižní prezentace malých nakladatelství. Minitrh pořádají sdružení SERPENS a nakladatelství Novela bohemica. Návštěvníci se setkají s nakladatelstvími Baobab, Dauphin, DharmaGaia, Nakladatelstvím Pavel Mervart, Nakladatelstvím P3K, Novela bohemica, Pražská scéna, Trystero a Verzone. V červnu proběhnou v libeňské synagoze i další zajímavé akce, jako výstava kaligrafií Izana Ogawy a jejich převedení do hudební podoby. Synagoga na Palmovce již několik let slouží jako kulturní centrum nejen židovských akcí. Uprostřed jednání o plánované proměně Libně je budoucnost bezprostředního okolí synagogy i její role ve čtvrti stále nejasná.

celý článek

Izraelský vrchní rabinát navrhl nová, přísnější pravidla pro uznávání diasporních rabínských soudů

1. 6. 2018, -rjw- |  Náboženství

JERUZALÉM – Kdo je (letos) Žid? Kdo ženatý, rozvedený – a kdo mamzer? Izraelský vrchní rabinát navrhl nové zpřísnění pravidel pro uznávání rabínských soudů. Tento týden o tom v Knesetu diskutovali zástupci izraelského Vrchního rabinátu s poslanci. Podle navrhovatelů jde o vytvoření jasných norem, podle kritiků je to další vzájemné odcizení izraelského a diasporního židovstva. Vrchní rabinát zveřejnil seznam kritérií, které bude muset napříště splňovat uznávaný rabínský soud v diaspoře. To ovlivní, zda bude uznáván židovský status konvertity v Izraeli (a tedy i možnost židovského sňatku), dále uznání sňatků a rozvodů. Nejedná se přitom o vymezení vůči progresivním proudům judaismu, ale právě vůči jednotlivým směrům uvnitř ortodoxie a tzn. moderní ortodoxie či neoortodoxie. Primárně se týká rabínských soudů v USA a Kanadě.

celý článek