Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izrael udělí humanitární víza 300 súdánským uprchlíkům

30. 5. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael v příštích 30 dnech udělí humanitární víza A5 třem stovkám súdánským žadatelům o azyl pocházejícím z oblastí v pohoří Núba, Modrého Nilu a Dárfúru. V neděli 27. května o tom byl informován jeho Nejvyšší soud. Přibližně 1100 Súdánců získalo tento typ humanitárního víza už dříve, což jim umožnilo v Izraeli legálně obdržet pracovní a řidičské povolení, cestovní dokumenty nebo třeba volit v komunálních volbách. Tento typ víza je podle zpráv jen krokem k obdržení statusu uprchlíka. Ten Izrael dosud udělil jen deseti Eirtrejcům a jednomu Súdánci. „Jsem moc šťastný, když vidím, že na seznamu lidí, co dostali tento typ dočasného povolení k pobytu, jsou i mí kamarádi z Núbského pohoří a Modrého Nilu,“ napsal na svůj Facebook Mutasin Ali, student práv, který je jediným Súdáncem, co dostal v Izraeli azyl. Mezinárodně dostane uprchlický status přibližně 56 % Súdánců. V únoru oznámil izraelský úřad pro populaci a imigraci, že eviduje přibližně 8800 nedokončených žádostí o azyl.

celý článek

U Jeruzaléma byla v hloubce 280 metrů objevena krápníková jeskyně

30. 5. 2018, -rjw- |  Izrael

BEJT ŠEMEŠ – V blízkosti obcí Bejt Šemeš a Ejn Kerem byla objevena dosud neznámá krápníková jeskyně. Nachází se asi 280 metrů pod povrchem a je dlouhá 14 metrů. K náhodnému objevu došlo minulý týden při kopání nového vodovodu pro Jeruzalém a Západní břeh. Jeskyni nyní zkoumají odborníci z izraelského úřadu pro správu parků a ochranu přírody (Rešut ha-teva ve-ha-ganim). Po průzkumu bude pravděpodobně uzavřena, aby práce na potrubí mohly pokračovat. Nejznámější krasovou jeskyní Izraele je Avšalomova jeskyně (též jeskyně Šorek), nacházející se rovněž v Judských horách nedaleko Bejt Šemeš. Byla objevena také náhodně, v roce 1968. Díky tomu, že byla po dlouhou dobu uzavřená, přinesla nedocenitelné informace o vývoji klimatu v oblasti za posledních 185 tisíc let. Před 4 lety byla nedaleko Jeruzaléma objevena jiná, údajně mimořádně velká krasová jeskyně, jejíž lokace je v zájmu průzkumů dosud utajena. Není tedy vyloučeno, že v dohledné době přijdou další překvapení.

celý článek

Gaza - Izrael: Příměří zatím v nedohlednu, přes noc padaly na Izrael desítky raket

30. 5. 2018, -rjw- |  Izrael

NETIVOT – Jedna z raket vypálených v úterý 29. května z pásma Gazy zasáhla elektrické vedení, zásobující proudem jižní část území. Desetitisícům Palestinců se tak zase o něco zhorší jejich situace. Izraelský ministr energetiky Juval Steinitz prohlásil, že na opravy dojde, až se situace uklidní, aby pracovníci elektrické společnosti nebyli v ohrožení. V mnoha domácnostech v Gaze už předtím fungovala elektřina jen několik hodin denně. Ve středu ráno oznámil vůdce Hamásu Chalíl al-Chajá, že se Egyptu údajně podařilo mezi teroristickými skupinami ovládajícími Gazu a Izraelem zprostředkovat příměří. (Ostřelování izraelského území pokračovalo o ranních hodin.) Optimistickou zprávu začala rychle přebírat média, IDF však vydala zprávu, že podmínkou dohody o příměří je zastavení střelby.

celý článek

Dan Propper, nový honorární konzul České republiky v Jeruzalémě, má rodinné kořeny v Praze a Teplicích

30. 5. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Česká republika v úterý 29. května otevřela v Jeruzalémě slibovaný honorání konzulát. Honorárním konzulem se stal izraelský podnikatel Dan Propper, který podle svých slov dostal tuto nabídku přibližně před rokem. Propper vidí svůj přinos hlavně v propojení byznysu obou zemí, v Česku podniká. A s ohledem na český původ svých obou rodičů nabídku přijal. Ze strany otce má Propperova rodina kořeny v Teplicích a v Praze, matčina rodina byla z jihomoravských Nemochovic. Propperovi rodiče opustili Československo ještě před válkou a dnes osmaosmdesátiletý Dan Propper se narodil v Tel Avivu. V Krupce u Teplic, blízko místa, kde už na konci 19. století podnikal jeho dědeček, Propper roku 2007 investoval přes 700 milionů korun do továrny na výrobu sójového masa. Otevření honorárního konzulátu v Jeruzalémě však není zcela novinkou. Do roku 2016 zde byla honorární konzulkou česká rodačka a izraelská televizní novinářská legenda Taťána Hoffmanová.

celý článek