Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

V úterý dopadaly na jih Izraele desítky raket z Gazy. Zraněno bylo 5 Izraelců, ČR se připojila k odsouzení útoků

29. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/GAZA – Jih Izraele se v noci na úterek 29. května stal cílem raketové palby z pásma Gazy. Rakety odpálené z pozic Hamásu a Islámského džihádu mířily na civilní cíle. Většinu střel zastavil ochranný systém Železná kupole. Akce byla odvetou za to, že IDF zabila tři členy Islámského džihádu a jednoho člena Hamásu, kteří stříleli na vojáky IDF, čímž poskytovali krytí pro další militanty, kteří překonali hranici. Izrael v reakci provedl několik náletů na cíle Hamásu a Islámského džihádu, zničil přitom i nedávno objevený tunel mezi Egyptem a Gazou. Raketové útoky na jih Izraele z Gazy pokračovaly v průběhu celého úterý, přičemž při nich bylo zraněno pět Izraelců, žádný z nich kriticky. K útokům se hlásily skupiny Hamás a Islámský džihád, zatímco mezinárodní komunita na ně apelovala, aby s odpalováním raket přestaly. K mezinárodnímu odsouzení útoků z Gazy se přidala i Česká republika. České ministerstvo zahraničí „ostře odsuzuje bezohledné útoky z Gazy na izraelské civilisty včetně dětí a plně podporuje právo Izraele na bezpečnost,“ stálo v prohlášení.

celý článek

Historická „Branka“ a s ní bývalá židovská modlitebna v Kynšperku je opět na prodej

29. 5. 2018, -jg- |  Z domova

KYNŠPERK n. O. – Kynšperská branka ze 16. století je na prodej a s ní i hrázděný a roubený přístavek, který sloužil jako židovská modlitebna. Památku, která je dnes už bohužel velmi zničená a vyžadovala by rozsáhlou rekonstrukci, v současnosti prodává kancelář M&M Reality i s přilehlým pozemkem za 320 tisíc korun. Branka je patrová stavba s mohutným průjezdem. Dnes stojí v centru města Kynšperk nad Ohří, v ulici Dlouhá. V domě, kde se nacházela poválečná židovská modlitebna, bydlela židovská obchodnická rodina Ledererů, z níž pocházeli sběratel lidového nábytku Karel Lederer a akademický malíř Fritz Lederer (1878 – 1949). Město Kynšperk se Branky počátkem 90. let „zbavilo“ asi za 50 tisíc Kč. Současný majitel, chebská nadace Evropské Comenium, se jí snažil městu prodat za 650 tisíc už před 11 lety. Tehdy město uvažovalo o koupi s tím, že by Branka mohla sloužit jako expozice Ledererových malířských děl, ale jen pokud by cena nepřesáhla 350 tisíc. Ač je historická hodnota objektu vysoká, podle radních byl už tehdy na spadnutí a oprava drahá a náročná.

celý článek

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze vyňalo osmiměsíční Lajlu ze seznamu obětí IDF během Velkého pochodu návratu

29. 5. 2018, -rjw, jg- |  Blízký východ

GAZA – Ministerstvo zdravotnictví v Gaze oznámilo, že ze seznamu obětí pohraničních nepokojů vyňalo osmiměsíční holčičku Lajlu al-Ghandourovou. Nenašlo důkazy pro skutečnost, že by zemřela po nadýchání slzným plynem. Dívenka navíc trpěla vážnou vrozenou srdeční vadou. Nejasnosti provázejí zprávy o smrti dítěte od samého počátku. Již několik hodin poté, co k tragédii došlo, přinesla agentura AP anonymní výpověď gazanského lékaře, že holčička trpěla vrozenou vadou a nejspíš nezemřela během demonstrací. Za „neznámou“ uvedlo příčinu smrti i ministerstvo zdravotnictví, ale na seznam 62 obětí Velkého pochodu návratu z 14. května, z nichž 53 bylo operativců Hamásu či Islámského džihádu, ji původně zařadilo. Fotografie malé Lajly se však začala virálně šířit po sociálních sítích a krátce po pohřbu už byla „tváří krveprolití“.

celý článek

Průzkum: Většina Francouzů vidí sionismus jako židovskou konspiraci

29. 5. 2018, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Sionismus je židovská konspirace, která slouží k manipulování západními národy tak, aby z toho těžili Židé. Tak vidí podle nedávného průzkumu společnosti Ifop, u níž si jej objednala Unie židovských studentů ve Francii (UEJF), židovské národní hnutí za sebeurčení většina z 1007 dotazovaných Francouzů. S výrokem, že „sionismus je mezinárodní organizace, která chce ovlivnit svět a společnosti ku prospěchu Židů“ souhlasí 53 % dotázaných. Polovina respondentů si myslí, že sionismus je „rasistická ideologie“, ale 54 % si přitom myslí, že antisionismus je formou antisemitismu a 59 % souhlasí s definicí sionismu jako „hnutí za svobodu a emancipaci židovského lidu“. Bojkot Izraele vidí za oprávněný 26 % dotázaných a že „Izrael živí antisemtismus“ si myslí 39 % respondentů. Průzkum ukázal relativní nepřátelskost i neinformovnost, co se Izraele týče. Téměř čtvtina lidí uvedla, že stát Izrael získal nezávislost po roce 1980, třetina uvedla správný rok 1948.

celý článek