Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Tomio Okamura v roli významného hosta na Terezínské tryzně? Učitelé říkají ne

24. 5. 2018, -tz- |  Z domova

PRAHA – S nedělní (20. května) účastí předsedy SPD Tomia Okamury jakožto významného hosta nesouhlasí členové Učitelské platformy, která sdružuje učitele od mateřských škol po vyšší odborné a umělecké školy. Podle učitelů nelze přehlížet, že na jedné straně Tomio Okamura buduje svůj politický kapitál na nenávisti a na straně druhé se hlásí k pietě mrtvých, kteří byli z nenávisti zavražděni. „Jako členové Učitelské platformy jsme pobouřeni způsobem, kterým se nakládá s památkou umučených obětí nacismu. Jsme pobouřeni účastí zástupců krajní pravice, jmenovitě Tomia Okamury a zástupců strany SPD a především významnou úlohou řečníka, kterou každoročně zastává předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Jaroslav Vodička ani Tomio Okamura nemají být na podobné akci přítomni v roli významných hostů, neboť svými postoji a skutky reprezentují relativizaci lidských práv, nebezpečnou nemoc, která postupně zachvacuje naši společnost,” uvedla Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy.

celý článek

Ministr Stropnický: Za smrt palestinských demonstrantů může výlučně Hamás

24. 5. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Ministr zahraničí v demisi a budoucí velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický ve čtvrtek 24 května prohlásil, že za smrt demonstrantů na hranici s Gazou může výhradně Hamás. Stojí to ve Stropnického prohlášení „Gaza – Telling things as they really are“ („Gaza – Říct věci tak, jak skutečně jsou“). Podle Stropnického je Hamás „jediným skutečným vládcem v Gaze“, a je „plně zodpovědný za násilné incidenty, k nimž v posledních týdnech došlo na hranici mezi pásmem Gazy a Izraelem“. Ministr dále prohlásil, že nevidí žádnou souvislost mezi přesunem velvyslanectví Spojených států do Jeruzaléma a výbuchem násilí, k němuž téhož dne v Gaze došlo. „Blízkovýchodní konflikt existuje již mnoho let a Hamás jen využil situace.“ Přitom pokud jde o přesun českého velvyslanectví, budoucí ambasador sám radil minulý týden akci „vyhodnotit v kontextu“ – čili nespěchat. „Současná reakce Gazy je hodně prudká,“ řekl v rozhovoru pro Idnes.

celý článek

„Bibi do plynu!“ Nápisy na zdi telavivské ješivy volaly po smrti izraelského premiéra a ministra školství

24. 5. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Ortodoxní židovská střední škola v Tel Avivu byla v pondělí 21. května zvandalizována. Na zdech chlapecké ješivy pro vědu a umění Bar Ilan, která se nachází nedaleko Rothshildova bulváru, byly nasprejovány nápisy volající po smrti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a také ministra školství a předsedy pravicové strany Židovský domov Naftaliho Benneta. „Bibi do plynu!“ nebo „Kahane je mrtvý! A co Bennet?“ bylo mezi nápisy. Meir Kahane byl americký ultrapravicový rabín, zavražděný roku 1990 v USA. Byl spoluzakladatelem Židovské obranné ligy a jeho politická strana Kach je v Izraeli postavena mimo zákon. Graffiti ještě deklarovaly „Svobodu Palestině“, „V apartheidu není žádná hrdost“ a „Antifa Zone“. Antifa je americké krajně levicové protestní hnutí. Ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová kritizovala izraelská média, že o incidentu příliš neinformovala. „Na zdech školy v Tel Avivu byla napsána slova o podněcování k vraždě premiéra a ministra školství a pro izraelská média jakoby se to nestalo,“ napsala na svůj Twitter.

celý článek

Průzkum: Třetina Američanů si myslí, že během šoa zemřelo „podstatně méně“ Židů než 6 milionů

24. 5. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Claims Conference, mezinárodní organizace, zabývající se odškodněním obětí holocaustu, nedávno zveřejnila výsledky průzkumu, provedeného u příležitosti letošního Dne památky obětí šoa. Podle něj má mnoho Američanů nízké vědomosti o událostech 2. světové války a celá třetina se jich domnívá, že v důsledku nacistické perzekuce zemřelo „podstatně méně“ Židů než historiky uváděných 6 milionů. Z toho téměř polovinu (41 %) představují mileniálové – mladí lidé, kteří se narodili na konci 20. století, u nichž převažuje domněnka, že obětí byly 2 miliony. Zároveň kolem 41 % všech dospělých Američanů nezná význam slova Osvětim. Průzkum zároveň potvrzuje fenomén, nazývaný někdy „únavou ze šoa“: 70 % amerických respondentů (napříč vyznáním a etnickým původem) uvedlo, že se o otázky spojené s holocaustem zajímá méně než v minulosti.

celý článek

Izraelská stíhačka F-35 nad Bejrútem – šlo o informační únik?

24. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Stanice Chadašot ukázala prokazatelně „leaknutou“ fotografii izraelské stíhačky F-35. Na snímku, pořízeném zjevně z jiného letounu, je vojenské letadlo zachycené, jak během dne prolétává nad hlavním libanonským městem Bejrút (v pozadí je jasně identifikovatelné mezinárodní letiště Rafik Hariri). K úniku fotky došlo s největší pravděpodobností během úterní konference konané na počest 70 let izraelského vojenského letectva (IAF). Snímek zde před izraelskými důstojníky a asi 20 zástupci spojeneckých armád prezentoval šéf IAF, generál Amikam Norkin. „Jsme první armádou, která použila k útoku letuny F-35,“ sdělil Norkin na videu z přednášky, odvysílaném serverem Ynet, aniž by upřesnil, o který z útoků připisovaných Izraeli se přesně jednalo. „Naším cílem je propojit tyto letouny 5. generace s typy 4. generace. Uvědomujeme si, jaký to má ohromný potenciál,“ dodal. Kamera přitom zaměřila jen na přednášejícího, nikoli na prezentaci.

celý článek

„Mezinárodní intifáda“ a žhářský útok na brazilskou synagogu

24. 5. 2018, -rjw- |  Svět

PELOTAS – Vandalové v městě Pelotas poškodili při žhářském útoku synagogu. Než pod dveře hlavního vchodu nalili hořlavinu, počmárali její zdi výhružnými nápisy. Židé v Brazílii prý mají „očekávat“ úder „mezinárodní intifády“. Je to třetí útok (dle jiných zdrojů pátý) na tuto brazilskou synagogu za poslední půl roku. Tentokrát neznámí útočníci připojili domácí politický motiv: Nápis „Free Lula!“ požadoval propuštění bývalého levicového prezidenta Luise Inacia Lula da Silvy, který byl v polovině loňského roku odsouzen ke 12 letům vězení za údajnou korupci a praní špinavých peněz. Jedinou spojnicí mezi propalestinskými hesly a osobou bývalého prezidenta mohou být jeho sympatie k palestinské věci. Motivy pachatelů však přes zanechané nápisy (nebo právě kvůli obsahu těchto vzkazů) nejsou zcela zřejmé.

celý článek