Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Příhody dohazovače Gimpla: Studenti přeložili do češtiny sto let starý jidiš komiks

22. 5. 2018, -Gaydečka, Kuthan, Vinš- |  Nové knihy

PRAHA – Studenti Lauderových škol v Praze připravují českou edici sto let starého jidiš komiksu zachycujícího příhody svérázného šadchena, dohazovače Gimpla. A rozhodli se jít ještě dál a původně černobílý komiks obarvit. Padesát epizod legračně nešikovného dohazovače Gimpla Bejmiše, jak se v českém překladu jmenuje, je nyní přeloženo, vybarveno a připraveno k vydání. Jediné, co je k tomu zapotřebí, je ještě trocha pomoci. Celý projekt je neziskový a studenti za účelem tisku publikace vyhlásili veřejnou sbírku prostřednictvím webových stránek startovac.cz . Sbírka potrvá do 25. června. Více informací a další možnosti, jak projekt podpořit, můžete nalézt na stránkách projektu: www.lauderky.cz/gimpl. Máte tak jedinečnou příležitost objednat si příběhy pana dohazovače na papíře v barevné verzi a hlavně v českém překladu. Pokud byste chtěli autory české verze poznat a o komiksu se dozvědět víc, máte možnost na letošním Judafestu 3. června od 11 do 16 hodin na Náměstí Míru.

celý článek

Parodii na izraelskou vítězku Eurovize, kterou odvysílala státní televize, označila nizozemská organizace za antisemitskou

22. 5. 2018, -jg- |  Svět

AMSTERDAM – Nizozemská státní televize představila parodii izraelského vítězného songu na Eurovizi – která však podle kritiků obsahuje antisemitské stereotypy. Nizozemská parodie písničky „Toy“ od Netty Barzilai zazněla na veřejnoprávní BNNVARA v neděli 20. května během show komičky Sanne Wallis de Vriesové. „Jsem rozkošná zemička, světoví vůdci mi zobou z ruky. Děláme párty, přijdete? Brzy v mešitě al-Aksá, stejně stojí prázdná,“ znějí slova nizozemské parodie, přičemž performerka zpívá na pozadí snímků izraelských vojáků a raněných Palestinců. „Podívej, jaká je to krása, shazuji bomby a Izrael opět vyhrává, párty pokračuje už 70 let – Palestinci se nevrátí zpět,“ zpívá se dále. Ale část, která sklidila kritiku za antisemitismus, je tato: „Pokud se párty nedaří, ujistěte se, že kasírujete na ambasádách, s vašimi dolary, centy a fondy,“ dal by se shrnout refrén. Podle nizozemského Centra pro informace a dokumentaci o Izraeli (CIDI), které v zemi monitoruje protiizraelské nálady a antisemitismus, se jedná o užití antisemitských tropů. „Začnete Izraelem a skončíte u Židů a peněz? Vyjádřili jste se, BNNVARA,“ napsala organizace na Twitter.

celý článek