Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Britští muslimové vydali v novinách celostránkový inzerát proti antisemitismu

21. 5. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

LONDÝN – Skupina Muslimové proti antisemitismu (Muslims Against Antisemitism – MAAS) vydala minulý čtvrtek 17. května v britských denících Times, Telegraph a Metro celostránkovou zprávu. „My muslimové máme pro Židy jediné slovo: Šalom (hebrejsky „mír“). Jako britští muslimové se domníváme, že přišel čas promluvit. Antisemitismus se rozmáhal už příliš dlouho. Je smutné, že zakořenil napříč společností. Tento jed lze najít ve všech politických stranách a mezi vyznavači všech věr, včetně islámu. Všichni stojíme před těžkým úkolem, je třeba jej vykořenit. Chápeme, že mnoho lidí v naší zemi sympatizuje s Palestinci a jejich právem na suverénní stát. Vítáme obranu práv všech lidí. Musíme si však dávat pozor na ty, kdo cynicky zneužívají mezinárodních problémů k očerňování Židů nebo propagaci antisemitských metafor.

celý článek

Paraguay znovuotevřela své velvyslanectví v Jeruzalémě

21. 5. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Po USA a Guatemale se stala Paraguay třetí zemí, která své velvyslanectví přestěhovala do Jeruzaléma. Stalo se tak v pondělí 21. května v Technologickém parku ve čtvrti Malcha na jihozápadě hlavního města. „Nemáme lepších přátel, než vás,“ řekl paraguayskému prezidentovi Horaciu Cartesovi izraelský premiér Benjamin Netanjahu a připomněl, jak jihoamerický stát pomáhal Židům v útěku před Hitlerem i jak podpořil hlasování OSN o nezávislosti židovské domoviny roku 1948. Dnes mezi zeměmi existuje skvělá spolupráce v oblasti agrikultury, bezpečnosti a technologií. „Oceňuji zemi, která statečně brání své právo žít v míru a buduje ekonomicky prosperující stát pro budoucnost svou a svých dětí,“ řekl Cartes, který se před pondělní ceremonií sešel i se svým izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem. Cartes v dubnu prohlásil, že chce ambasádu do Jeruzaléma přesunout ještě před srpnovým vypršením svého mandátu. Členka vedení Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová krok popsala jako „nezodpovědný a odporující mezinárodnímu právu“.

celý článek

Turecko prodalo Íránu zařízení k výrobě jaderných zbraní izraelského výrobce

21. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

ANKARA – Vztahy mezi Tureckem a Izraelem jsou opět napjaté: Poté, co turecký prezident Erdoğan označil 14. května izraelské zásahy proti protestujícím Palestincům v Pásmu Gazy za „genocidu“ a Izrael za „teroristický stát“, následovalo přerušení oficiálních diplomatických styků a razantní omezení obchodu. Dva dny nato turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že Izrael by měl být předvolán před Mezinárodní trestní soud v Haagu. 18. května se pak v Istanbulu sešli představitelé Organizace islámské spolupráce, aby odsoudili přesun velvyslanectví USA do Jeruzaléma a podporu palestinskému lidu. Téhož dne došlo k statisícovým demonstracím solidarity s Palestinci, při nichž byli napadeni dva novináři izraelské stanice Chadašot. Od pátku se v Turecku konají celonárodní sbírky ve prospěch obyvatel poničené Gazy, při dodávkách zdravotnického materiálu do Gazy navázala turecká vláda spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Téměř přitom zapadla zpráva, že Turecko samo je nyní vyšetřováno zvláštní komisí OSN.

celý článek