Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Protesty v Gaze platí Írán, tvrdí izraelská rozvědka Šin Bet

14. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelská tajná služba Šin Bet dnes oznámila, že zadržela dva teroristy z řad Hamásu, jimž se podařilo proniknout do Izraele. Při výslechu údajně přiznali, že protesty konané v rámci hnutí „Velký pochod návratu“ jsou financované přímo z Íránu. Oba pachatelé, Jahjá Eile (19) a Salím Abú Dahír (21), měli být zatčeni na konci dubna, když poškodili hraniční plot a pronikli do Izraele. Při výslechu uvedli, že měli za úkol odstranit bezpečnostní kameru na plotě a že stejné instrukce mají další skupiny teroristů, které mají zaútočit během úterý 15. května, na výročí Nakby, palestinské „katastrofy“. Podle téhož zdroje je to právě Írán, kdo platí civilnímu obyvatelstvu pneumatiky, hořící draky a balónky vypouštěné na izraelské území (respektive zápalné látky do nich). „Samotní agenti Hamásu mají zákaz chodit k hranici, aby nebyli zabiti nebo zajati jednotkami IDF,” stojí v prohlášení Šin Bet.

celý článek

Ambasáda v Jeruzalémě a Velký pochod návratu v Gaze. Desítky mrtvých, stovky zraněných

14. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Přes deset tisíc lidí vyšlo dnes protestovat proti přesunu velvyslanectví USA do Jeruzaléma. Demonstrace probíhají na 12 místech v Gaze a počet demonstrantů roste, k protestům jsou vyzýváni i Palestinci na Západním břehu. Roste i počet zraněných a mrtvých u hranice s Gazou. Izraelské letectvo zaútočilo na základnu Hamásu. V Gaze v pondělí 14. května od rána demonstrovaly v rámci tzn. Velkého pochodu návratu desetitisíce lidí. IDF jejich počet odhaduje na 50 000 a očekává, že jejich počet může vyrůst až na 60 000. Podle posledních zpráv stanice Al-Džazíra bylo během dneška zastřeleno na 41 osob, dalších 918 bylo postřeleno ostrými náboji (podle deníku Haaretz 772) a celkový počet zraněných se pohybuje kolem 1600 lidí (Haaretz), přičemž kolem 39 je v kritickém stavu (Al-Džazíra).

celý článek

„Příští rok v Jeruzalémě!“ Hudební soutěž Eurovision vyhrála izraelská zpěvačka Netta

14. 5. 2018, -jg- |  Kultura

LISABON – Eurovision Song Contest, která se letos 12. května odehrála v portugalském Lisabonu, reprezentoval za Česko Mikolas Josef. Skončil na hezkém 6. místě. Jedničkou se stala Izraelka. „Díky vám, že jste podpořili jinakost a rozmanitost, miluju vás, miluju svoji zemi, příští rok v Jeruzalémě,“ vzkázala bezprostředně po vyhlášení výsledků pětadvacetiletá rodačka z Hod Ha-Šaron Netta Barzilai, nebo prostě Netta, s odkazem na to, že další ročník soutěže se odehrává v hlavním městě vítěze. Její vítězný song „Toy“ napsali tvůrci Doron Medalie a Stav Beger o ženském hnutí „Me too“ a Netta si myslí, že její písnička je o vzetí svého štěstí do vlastních rukou a přijetí jinakosti obecně. „Je to pro všechny, kdo bojovali s tím být sám sebou. Lidé jim říkali, že nejsou dost dobří, dost štíhlí, dost pěkní, nezpívají dost ve velkém. Byla jsem zpěvačka v kapele, co hrála na svatbách, a často jsem slýchávala nevěsty, jak se poté, co viděly moji fotku, do telefonu ptají: Nemáte jinou zpěvačku?“ sdělila v rozhovoru před soutěží stanici BBC.

celý článek