Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Netanjahu: Mosad ukradl v Íránu obří jaderný archiv a téhož dne jej propašoval do Izraele

2. 5. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Premiér Netanjahu v pondělí večer představil „největší úspěch v dějinách Mosadu“: Izraelští agenti podle Netanjahua v lednu ukradli z teheránského skladu přes 100 000 dokumentů k íránskému jadernému programu a téže noci půltunový náklad přepašovali do Izraele. Z dokladů jednoznačně vyplývá, že Írán lhal vyšetřovacím komisím o mírovém charakteru jaderného výzkumu. V pondělí 30. dubna večer izraelský premiér Netanjahu přednesl anglicky zprávu: „Írán lhal.“ Necelé dva týdny před tím, kdy má americký prezident Donald Trump schválit uvolnění sankcí (schvaluje se každých 120 dní) upozornil, že Írán podle dokumentů získaných izraelskou tajnou službou Mosad dále pracoval na získání atomové bomby. A to vzdor dohodě, kterou Írán roku 2015 uzavřel s USA, Ruskem, Čínou, Francií, Velkou Británií a Německem.

celý článek

„Ne antisemitismus, chování Židů způsobilo holocaust.“ Abbás kritzován za své výroky o šoa

2. 5. 2018, -jg- |  Antisemitismus

RAMALLÁH – Výroky prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, které přednesl v pondělí 30. dubna na shromáždění Palestinské národní rady v Ramalláhu, odsoudili izraelští politikové i lidskoprávní skupiny. Podle Abbáse byli Židé ve východní i západní Evropě pravidelně vystavováni masakrům po staletí, což kulminovalo v době holocaustu. Proč se ale tak dělo? „Oni říkají že proto, že jsou Židé. Ale přivedu vám tři Židy se třemi knihami, jež říkají, že to nebylo kvůli jejich náboženské příslušnosti, ale kvůli jejich sociální funkci. A to je jiná. Takže židovská otázka, která existovala v celé Evropě, se netýkala jejich náboženství, ale jejic sociální funkce, jako je lichva, bankovnictví a tak,“ řekl Abbás. Kromě toho ještě Abbás nadnesl kritizovanou a nepotvrzenou teorii Arthura Koestlera, že evropští, totiž aškenazští Židé, jsou potomci Chazarů, a tudíž nemají „žádný historický vztah“ k zemi Izraele.

celý článek

70 let od objevení svitků od Mrtvého moře: Rozluštění drobných zlomků napomohlo k novému objevu

2. 5. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Svitky od Mrtvého moře bývají označovány za jeden z nejdůležitějších archeologických objevů 20. století. Po dva tisíce let Judská poušť ukrývala svoje tajemství, aby v ní první svitky mohly být beduínskými pasáčky objeveny těsně před vyhlášením nezávislosti státu Izrael. Jejich objevením se lidem otevřelo okno do světa bohaté a různorodé literatury z období druhého jeruzalémského chrámu. „Příběh svitků, od jejich objevení a identifikace z 29. listopadu 1948 až do jejich zkompletování a zveřejnění v 21. století, jsou nedílnou součástí našeho národa,“ sdělila v úterý 1. května na sympóziu na půdě Izraelského muzea Ester Chazonová, ředitelka centra Orion pro studium svitků a související literatury. Byla na něm představena nová technologie, vyvinutá původně pro NASA, která však v laboratořích Izraelského úřadu pro památky umožňuje rozluštit i ty části svitků nebo jejich fragmenty, které byly lidským očím dosud skryté. To posunuje naše poznání dále – dokonce možná k novému, dosud neznámému rukopisu.

celý článek