Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Kardinál Duka oslavil 75. narozeniny v Polné na Jihlavsku

30. 4. 2018, -rjw- |  Z domova

POLNÁ – Místa se smutnou minulostí ožívají novými historickými událostmi. V Polné, spojené s tzn. hilsneriádou, oslavil 75. narozeniny kardinál Dominik Duka. V děkanském kostele města, jehož je po více než 10 let čestným občanem, odsloužil 29. dubna mši a pobesedoval s občany. Na aféru kolem zavražděné švadleny Anežky Hrůzové, z jejíž smrti byl neprávem jako z rituální vraždy obviněn židovský pobuda Leopold Hilsner, už nikdo nevzpomněl. Ani na statečný postoj Tomáše Garriguea Masaryka, který byl za vystoupení proti krevní pověře hodnocen jako „zrádcovský“ a „protičeský“. Debata se zaměřila na aktuální otázky. Těmi byly tradiční hodnoty a v té souvislosti i kardinálova údajná podpora radikálně pravicové SPD. „Nejsem žádný příznivec pana Okamury,“ prohlásil Duka, „ale v Parlamentu musíte hledat pomoc v takovýchto věcech od každého.“

celý článek

Strhnout plot za každou cenu: násilné demonstrace na hranicích Gazy už popáté

30. 4. 2018, -rjw-  |  Blízký východ

GAZA – Už popáté vyšly tisíce Palestinců k pátečním demonstracím v pásmu Gazy, na její hranici s Izraelem. Demonstranti povzbuzení odpoledním proslovem představitelů Hamásu se pokusili strhnout druhý ostnatý drát a proniknout na izraelské území – nebo alespoň do hraniční zóny. Izraelské jednotky reagovaly střelbou gumových projektilů a ostrých nábojů, někde granáty. Tři lidé na místě zemřeli, dalších 1000 je zraněných (podle údajů Ministerstva zdravotnictví v Gaze), z toho někteří kriticky. Zda po střelbě zemřel i čtvrtý účastník, jemuž bylo podle palestinských zpráv 15 let, se zatím nepodařilo ověřit. Několik palestinských svědků prohlásilo, že mezi demonstranty byli dva muži ozbrojení pistolemi, kteří na vojáky IDF několikrát vystřelili a pak uprchli. Vojáci v reakci hodili do skupiny lidí ruční granát a několik jich zranili.

celý článek

Izrael měl v Sýrii zničit íránské podzemní vojenské objekty, zásah skladiště zbraní způsobil otřes půdy

30. 4. 2018, -jg- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Nálety provedené v Sýrii v neděli 29. dubna asi ve 22:30 hodin zasáhly velká skladiště zbraní, včetně balistických raket země-země, které chce Írán v Sýrii umístit. Právě jejich exploze zapříčinila v místě náletu na skladiště blízko města Hamá v provincii Homs zemětřesení o 2,6 stupních Richterovy škály. Arabská média přiřkla tento útok Izraeli. Libanonský list Al Akhbar napsal, že byly napadeny vojenské základny syrské armády, které užívají íránské Revoluční gardy. Podle Sky Arabia News při útoku bylo zabito 40 lidí a 60 zraněno, zatímco lidskoprávní organizace Syrian Observatory for Human Rights uvedla 26 mrtvých prorežimních militantů, většinou Íránců. Minulý týden měly izraelské tajné služby sledovat pohyb íránských zbraní do Sýrie a ministr obrany Avigdor Lieberman řekl, že Izrael nedovolí Íránu, aby měl v Sýrii základny, ze kterých by mohl odpalovat rakety.

celý článek

Zpráva Kantorova centra TAU: Antisemitských útoků ubylo, přibývá urážek

30. 4. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

TEL AVIV – Pravidelná „General Analysis“, analýza Kantorova centra, zpracovává údaje o antisemitismu v Evropě, zemích bývalého SSSR, USA a Jihoafrické republice. Evropská bilance zní: méně útoků, více slovních urážek. Situace v ČR je stále specifická. Jednoznačně dobrou zprávou je, že v roce 2017 v Evropě celkově ubylo antisemitských útoků jako je hanobení hřbitovů, fyzické útoky na skupiny a jednotlivce atd. Autoři to vesměs připisují třem vlivům: 1) zvýšením bezpečnostních opatření, 2) veřejné osvětě a boji proti předsudkům a 3) tomu, že Židé přestávají veřejně dávat najevo své vyznání a původ (např. přestávají veřejně nosit tradiční oděvy, ubylo i návštěvnosti synagog). Antisemitismus, respektive jeho projevy, se přesunuly do verbální oblasti.

celý článek