Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Německá hudební cena Echo po skandálu s antisemitskými rappery končí

29. 4. 2018, -rjw-  |  Kultura

BERLÍN – Hudební cena Echo byla letos udělena naposled. Důvodem je skandál, který vyvolalo ocenění zpěváka Felixe Blumeho alias Kollegy a Farida Hameda El Abdellaouiho alias Farida Banga. Ti si podle „tvrdých dat“, na nichž je soutěž založena, cenu zasloužili – dosáhli mimořádně vysoké prodejnosti i obliby v hitparádách. Problémem se staly ovšem některé motivy jejich písní: pohrdání ženami, homofobie, antisemitismus. A právě antisemitské vyznění Kollegova apokalyptického videa se soutěži stalo osudovým. Případ vyvolal bouřlivou diskusi o předsudcích v německé pop-music, svobodě uměleckého projevu i hodnotách současné mládeže. Poslední udílení cen Echo má už vlastní heslo na německé Wikipedii. Část kritiků pořadatele odsuzuje za to, že tvůrce antisemitského klipu pozvali na pódium; jiní říkají, že Echo, věrné svým pravidlům, jen názorně předvedlo, co se v současném Německu poslouchá.

celý článek

Francie: Ozbrojený muž se v židovském muzeu pokusil zajmout rukojmí, v batohu měl Mein Kampf

29. 4. 2018, -jg- |  Svět

MAYENNE – Asi dvacetiletý muž vniknul v úterý 24. dubna do židovského muzea v západofrancouzském městě Mayenne a střelnou zbraní tam ohrožoval personál, ve snaze získat rukojmí. Menší muzeum s názvem Memorial des déportés je památníkem Židů, kteří byli z Francie během 2. světové války odvezeni do koncentračních táborů. Útočník byl přemožen ochrankou a později zatčen policií, která v jeho batohu našla Hitlerův Mein Kampf a dále knihy Alaina Sorala nebo Hervého Ryssena „Židovská mafie“, „Židovský fanatismus“ a „Psychoanalýza judaismu“. Prokurátor popsal mladíka, jenž žil se svými rodiči nedaleko, jako „duševně nevyrovnaného“, „neúspěšného basketbalistu“ a „samotáře“. Zbraň, kterou vlastnil a od níž se našlo v jeho autě pouzdro, si zakoupil teprve pár dní před útokem. Ve Francii tak jde již o třetí případ útočníka typu „osamělý vlk“ od začátku roku. Podle vyšetřovatelů byl pachatel „nacionalista“ s historií psychických onemocnění, která ho několikrát dovedla k pobytu na psychiatrii. Před úterním útokem byl naposledy hospitalizován v roce 2017.

celý článek

Šest stovek lidí přišlo v centru Prahy protestovat kulturou proti antisemitismu

29. 4. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Už 15. ročník Pochodu dobré vůle, který se konal v sobotu 22. dubna, podpořilo svou účastí kolem šesti set lidí. Z Náměstí Franze Kafky průvod vyšel a pokračoval přes Josefov k Rudolfinu, aby byl zakončen ve Valdštejnské zahradě. Akce proti antisemitismu, která byla letos věnována 70. letům vzniku státu Izrael, se účastnili lidé všech věkových kategorií, včetně několika desítek zahraničních studentů z Dánska a Německa. Pořádá ji Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). „Pochodu se účastnilo zhruba 400 lidí, v zahradě se k nim přidaly asi 200 dalších účastníků,“ řekl ČTK Mojmír Kallus, předseda ICEJ. Průvod se zastavil na Palachově náměstí, kde lidé shlédli baletní představení Igora Vejsady ztvárňující „tragédii i zázračné povstání židovského lidu z popela holocaustu“ a jeho finální zastávkou byla akce „Kulturou proti antisemitismu“ v prostorách Valdštejnské zahrady. Zde promluvil například místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nebo izraelský velvyslanec Daniel Meron.

celý článek