Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Manifest proti „novému antisemitismu“ podepsalo na 300 francouzských osobností

26. 4. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Hlavním autorem manifestu proti „novému antisemitismu“, který vyšel 21. dubna vyšel v deníku Le Parisien, je Philippe Val, bývalý redaktor satirického časopisu Charlie Hebdo. Během necelého týdne manifest podepsalo přes 300 významných osobností politického, náboženského a kulturního života Francie. Znění manifestu zároveň vyvolává ostrou politickou diskusi. V posledních letech totiž probíhá ve Francii diskuse o tom, proč v zemi narůstá antisemitismus (jak dokládají počty antisemitských útoků včetně brutálních vražd) a v čem se tento antisemitismus liší od dřívějšího, rasového antisemitismu nebo konzervativně křesťanského antijudaismu (a tady se diskuse dostává na tenký led). Tento měsíc se pojem „nový antisemitismus“ etabloval knihou „Nový antisemitismus ve Franci“ (Le nouvel antisemitisme en France), v níž se k problému vyjadřují známí autoři jako Pascal Bruckner, Philippe Val nebo Luc Ferry.

celý článek

Jordánsko odejme občanství Abbásovi a dalším palestinským představitelům z Fatahu

26. 4. 2018, -jg- |  Blízký východ

AMMÁN – Jordánské království započalo proces odnětí občanství třicítce vládních představitelů palestinské samosprávy ze strany Fatah, včetně členů jejich rodin. Ve středu 25. dubna o tom informoval londýnský arabofonní list Raialyoum. Ztráta jordánského občanství se bude týkat i prezidenta samosprávy Mahmúda Abbáse, nebo třeba palestinského vrchního vyjednavače Saíba Irikáta. Jordánsko rovněž uvedlo, že hodlá zavést změny ve vízovém systému pro palestinské představitele, kteří by tak při návštěvě země obdrželi jen dočasná návštěvní víza. Mnoho palestinských představitelů a členů strany Fatah získalo se svými rodinami jordánské občanství roku 2011, právě v době, kdy Jordánsko odnímalo své občanství tisícům Palestinců, aby „kosolidovalo palestinskou identitu“ – jak tehdy vysvětlovala jordánská vláda. Z celkového počtu 9,5 milionu jordánských občanů tvoří více jak 2 miliony palestinští uprchlíci a jejich potomci. Právě je izraelský východní soused dlouhodobě považuje za svou demografickou hrozbu.

celý článek

Oslava 70 let Izraele na Hradě: Přesun ambasády do Jeruzaléma má prý proběhnout ve třech fázích

26. 4. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Na Pražském hradě se uskutečnila historicky první oslava vzniku cizího státu. Stalo se tak na pozvání prezidenta Miloše Zemana. Proslovy hostitele i náměstkyně izraelského ministerstva zahraničí Cipi Chotovelyové se soustředily hlavně na přesun českého velvyslanectví do Jeruzaléma. Miloš Zeman označil ty, kteří tento krok kritizují, za zbabělce: „Oni se označují za umírněné, ale pro mě jsou to zbabělci. Připouštím, že to není právě zdvořilé, ale myslím, že je to upřímné.” Přesun do Jeruzaléma by měl podle prezidenta proběhnout ve třech fázích: první je znovuotevření honorárního konzulátu, které se uskuteční v květnu a v jeho čele stane Dan Propper. Do konce roku se v Jeruzalémě otevře také České centrum. Zároveň by se do Jeruzaléma měly přesouvat důležité instituce jako Czech Trade, Czech Turism a další. Poslední fází má být přesun samotného velvyslanectví.

celý článek