Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Podle vedoucí Pochodu žen se ADL dopouští předsudkům vůči lidem černé a hnědé pleti a podporuje diskriminaci Palestinců

24. 4. 2018, -rjw-  |  Svět

WAHINGTON – Kvůli nedávné aféře kavárenský řetězec Starbucks oznámil, že připravil pro zaměstnance 8 tisíc svých amerických poboček školení proti předsudkům. Mezi několika lidskoprávními organizacemi byla oslovena rovněž americko-židovská Liga proti hanobení (ADL). V rozjitřené atmosféře diskusí, nakolik Starbucks myslí tažení proti předsudkům vážně, se ozvala afro-americká feministická aktivistka Tamika Malloryová, spolupředsedkyně tzv. Pochodu žen, když na svém Twitteru uvedla: „Víte, Starbucks na to šel dobře, dokud neoslovil ADL, aby jim vytvořila školení proti předsudkům. ADL totiž SOUSTAVNĚ útočí na černé a hnědé lidi. To ukazuje, že [Starbucks] nemá smysl pro potřeby černé populace a nejde jí o potřeby černých lidí. Abyste měli jasno, co se děje!“ Jak a kdy se konkrétně ADL dopustila útoků na lidi, které Malloryová popisuje, však již neobjasnila.

celý článek

Demonstrace v Gaze ztrácejí na síle – a co bude dál?

24. 4. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Při demonstracích v pátek 20. dubna na hranicích pásma Gazy zastřelila izraelská armáda čtyři demonstranty. Nejmladším byl patnáctiletý Muhammad Ibrahím Ajúb. Zraněno bylo asi 445 osob. Demonstrantů se zúčastnilo na 3000 lidí, jejich počty každý týden klesají. Nejspornější „kauzou“ je od pátku smrt patnáctiletého Muhammada Ajúba, který byl zemřel po zásahu do hlavy. Na internetu koluje půlminutové amatérské video, na němž je zachycena Ajúbova smrt. Jeho autor Abíd Al-Hakím Abú Riš prohlásil, že Ajúb se ve chvíli zásahu nacházel 150 metrů od plotu a snažil se ukrýt za písečný násep. To vyvolalo mezinárodní rozhořčení a odsouzení zásahu, k němuž se v sobotu oficiálně připojila také EU.

celý článek

Nový česko-hebrejský Machzor pro vysoké svátky následuje středoevropskou předválečnou tradici

24. 4. 2018, -tz,jg-  |  Nové knihy

PRAHA – Po třetím vydání siduru Zichron David Jisra’el (v roce 2008, 2009 a 2016) vyšla po dlouhých letech práce i modlitební kniha pro vysoké svátky – Machzor Va-tomer Rut. Machzor vychází ve dvou dílech, I. díl obsahuje modlitby na oba dny Roš ha-šana (Nový rok), II. díl pak obsahuje modlitby na Jom kipur (Den smíření). Kniha vyšla díky velkorysé finanční podpoře judaistky Markéty Rut Holubové, která se vedle vydavatele Jiřího Blažka též podílela na překladu modliteb. Obsahem a uspořádáním následují machzory středoevropskou tradici. Vedle modliteb samotných obsahují machzory též komentovaný překlad traktátů Mišny Roš ha-šana a Joma a rovněž i proslulou báseň Šloma ibn Gabirola Keter Malchut v českém překladu, která byla tradičně součástí machzorů vydávaných ve střední Evropě před 2. světovou válkou. Od té doby prý nebyl až doposud v češtině k dispozici žádný machzor, kromě několika provizorních.

celý článek

„Berlín nosí kipu“. Koná se demonstrativní akce německých Židů proti antisemitskému útoku

24. 4. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Po fyzickém a verbálním útoku na dvojici mužů s jarmulkami, židovskými pokrývkami hlavy, který se stal minulý týden v německém hlavním městě, přišla místní židovská obec s protestní akci „Berlín nosí kipu“. Demonstrace, kterou podpořily nejrůznější proizraelské, akademické, politické kruhy a skupiny pro mezináboženský dialog, se uskuteční ve středu 25. dubna večer před sídlem židovské obce v Západním Berlíně. Ve stejný čas je plánována i demonstrace v Erfurtu v bývalém východním Německu, ve spolkové republice Durynsko. Akce však začne už ráno a skončí happeningem v centru města u Nové synagogy. „Pokud se vám nepodaří dorazit do Erfurtu, nasaďte si kipu tam, kde se zrovna v tu dobu budete nacházet,“ píše se na oznámení akce, kterou pořádá ACHAVA Festspiele Thüringen, soukromá kulturní organizace.

celý článek