Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Vychází ojedinělá česko-hebrejská verze Knihy žalmů v překladu Viktora Fischla s Rašiho komentáři

22. 4. 2018, -tz-  |  Nové knihy

PRAHA – Žalmy k lidem promlouvají už několik tisíciletí promlouvá a provází je v jejich životních situacích. Sbírka 150 písní a modliteb je nejrozsáhlejší částí Bible a současně tou nejužívanější při bohoslužbách. Česky vyšla už mnohokrát a v různých překladech, avšak před pěti lety přišlo nakladatelství Garamond se zcela ojedinělým vydáním. Převodem žalmů do češtiny souběžně s jejich hebrejským originálem a poprvé česky i s výběrem tradičních židovských komentářů. Dílo bylo záhy rozebráno, proto Garamond přichází s vydáním druhým. „Záměr je opět zpřístupnit českému čtenáři kromě českého znění žalmů i hebrejský originál, který je velmi poetický. Např. na jeden hebrejský řádek, který čítá čtyři slova, čeština a jiné jazyky potřebují tři řádky,“ komentuje vydání Petr Himmel, majitel nakladatelství Garamond. „Zvolili jsme krásný překlad žalmů českého spisovatele a diplomata Viktora Fischla. Čtenář se nad nimi bude moci zamyslet s pomocí komentářů proslulého židovského vykladače Písma Rabiho Šeloma Jicchakiho, známého jako Raši.“ pokračuje Himmel. Překladů Rašiho komentářů se ujali hebraista a judaista Ivan Kohout a šámes komunity Bejt simcha Jan David Reitschläger.

celý článek

„Mé rozhodnutí bylo dezinterpretováno,“ reagovala Portmanová na rozruch způsobený tím, že odmítla převzít v Izraeli cenu Genesis

22. 4. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – „Moje rozhodnutí neúčastnit se předávání ceny Genesis bylo dezinterpretováno ostatními. Nechte mne mluvit samu za sebe,“ ohradila se na svých sociálních sítích americko-izraelská herečka Natalie Portmanová v pátek 20. dubna večer poté, co zprávy o tom, že nepřijede do Izraele, vzbudily roztrpčení především v izraelské a židovské komunitě a jásot u těch, kteří židovskému státu příliš nakloněni nejsou. „Rozhodla jsem se nejet, protože nechci, aby to vypadalo, že podporuji Benjamina Netanjahua, který bude mít na ceremonii proslov. Stejným způsobem však nejsem součástí hnutí BDS ani je nepodporuji. Stejně jako mnoho Izraelců a Židů mohu být kritická k vedení v Izraeli, aniž bych chtěla bojkotovat celý národ. Mí izraelští přátelé a rodina jsou mi drazí, stejně jako izraelské jídlo, knihy, umění, kino a tanec,“ napsala. „Moje zkušenost mne inspirovala, abych podpořila množství charitativních organizací v Izraeli. Brzy oznámím které a doufám, že se ostatní připojí k dobré práci, kterou dělají,“ uvedla, kam bude mířit finanční ocenění ve výši 2 milionů USD, které od nadace ceny Genesis obdrží.

celý článek