Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Babiš: Česko otevře své zastoupení v Jeruzalémě už letos

20. 4. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Aby bylo Česko zajedno se zahraniční politikou EU i rezolucemi OSN ohledně Jeruzaléma, otevře, resp. znovuotevře, v izraelském hlavním městě honorární konzulát, zatímco velvyslanectví zůstane v Tel Avivu. V pátek 20. dubna to oznámil premiér v demisi Andrej Babiš. Vláda rovněž zvažuje otevření Českého centra v Jeruzalémě ke konci roku, tak, aby došlo k návaznosti na návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Izraeli. České centrum má popisu práce podporu kulturních projektů a to by podle Babiše nevedlo k podpoře konfliktu mezi Palestinci a Izraelci. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident Zeman záměr premiéra uvítal. Je to právě on, kdo byl dlouholetým zastáncem myšlenky českého velvyslanectví v Jeruzalémě. „Náš cíl ale zůstává v platnosti. A tímto cílem je česká ambasáda v Jeruzalémě,“ uvedl pro Idnes Ovčáček. Když minulý rok v prosinci uznaly Jeruzalém jako hlavní město Izraele USA, a prezident Trump oznámil i záměr přesunout tam americké velvyslanectví, Babišovi jeho nápad „nepřišel dobrý, protože jsou vidět ty reakce,“ řekl tehdy.

celý článek

V Maďarsku vyšel odstrašující seznam „Sorosových žoldáků“

20. 4. 2018, -rjw- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Přes 200 jmen organizací a jednotlivců obsahuje seznam „Sorosových žoldáků“, který vyšel minulý čtvrtek 12. dubna v provládním týdeníku Figyelö. O „žoldácích“ ve službách amerického miliardáře Sorose mluvil před měsícem ve státním rozhlase premiér Viktor Orbán. Jejich snahou je prý sesadit maďarskou vládu a zaplavit Maďarsko tisíci uprchlíků. On a jeho strana Fidesz ochrání Maďarsko proti přílivu uprchlíků, i proti nepřátelům vnitřním, kteří chtějí zemi rozvrátit. To jsou hlavní body kampaně, se kterou nynější předseda vlády už počtvrté vyhrál volby. Kampaň se zároveň obracela proti jednomu konkrétnímu člověku, jehož moc údajně dosáhla takových rozměrů, že si žádá „morální, politická a zákonná opatření“. – Tím člověkem je George Soros, miliardář, bankéř a filantrop, zakladatel Open Society Foundation (Nadace otevřené společnosti) a Středoevropské univerzity. Soros o týden pozdějí tlaku ustoupil a oznámil, že kancelář nadace přestěhuje v sprnu 2018 z Budapešti do prozatímně Vídně a pak definitivně do Berlína.

celý článek

Přesune Rumunsko velvyslanectví do Jeruzaléma? Možná jako první z EU

20. 4. 2018, -rjw- |  Svět

BUKUREŠŤ – Rumunsko se možná stane první zemí Evropské unie, která bude mít velvyslanectví v Jeruzalémě. Rumunská vláda podle čtvrteční (19. dubna) zprávy zahájila první kroky k přesunu. Návrh podpořila sociálnědemokratická premiérka Viorica Dăncilăová. Stalo se tak necelý týden po návštěvě izraelské ministryně zahraničí Cipi Chotovelyová v Bukurešti. Návrh však musí projít oficiálním schvalovacím procesem. „Jedním ze způsobů, jak zde můžete podpořit mír je, když se přesunete svá velvyslanectví,“ řekl izraelský premiér Netanjahu při čtvrtečním setkání s velvyslanci. „Rozhodnutí prezidenta Trumpa přesunout ambasádu prostě říká, že mír musí být založený na pravdě. K budování míru patří uznání pravdy.“ Podle Netanjahua se k přesunu chystají po USA, Guatemale a Hondurasu i další země, neuvedl však které. Uvedl také, že bude přednostně jednat s první desítkou zemí, které se pro přesun svých ambasád do Jeruzaléma rozhodnou.

celý článek

I letos proběhl na Jom ha-zikaron alternativní Den vzpomínek, na němž se sešlo 8000 Izraelců a Palestinců

20. 4. 2018, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – Téměř osm tisíc Palestinců a Izraelců se v předvečer Dne vzpomínek na izraelské padlé vojáky a civilní oběti teroristických útoků (Jom ha-zikaron) sešlo v telavivském parku Ha-Jarkon. Už po třinácté společně uctili památku svých blízkých, kteří byli zabiti během letitého konfliktu. Tento Den vzpomínek je alternativou státnímu Jom ha-zikaron, při němž občané Izraele vzpomínají na své padlé a zabité. Slavnost pořádají organizace „Bojovníci za mír“ a „Izraelské a palestinské truchlící rodiny za mír“. Akce spojuje prvky pietního shromáždění, happeningu a politické demonstrace. Dvě moderátorky provázely akcí v arabštině a hebrejštině, dvě byly také promluvy – první z úst Amal Abú Saadové, beduínky z vesnice Um al-Chiran; druhá od spisovatele Davida Grossmana, jehož dvacetiletý syn Uri padl roku 2006 ve válce v Libanonu.

celý článek