Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Dublinský starosta na konferenci v Ramalláhu? Irští Židé se zlobí a Izrael vyšetřuje

16. 4. 2018, -rjw- |  Svět

DUBLIN – Michael MacDonncha (ze strany Sinn Féin) je starosta irské metropole. Minulý týden vykonal nezvyklou zahraniční návštěvu: Na pozvání palestinského velvyslance v Dublinu navštívil v Ramalláhu konferenci pořádanou hnutím Bojkot, stažení investic sankce (BDS). „Jedu do Ramalláhu na výraz uznání, že Východní Jeruzalém je podle dvojstátního řešení plánovaným hlavním městem Palestiny,“ prohlásil MacDonnch před odletem. Každoroční konference o významu Jeruzaléma pro palestinský národ a obecně pro islám nesla letos název „Jeruzalém je věčné hlavní město palestinského státu“. Šlo o zjevnou reakci na uznání celého Jeruzaléma za hlavní město Izraele a plánovaný přesun americké ambasády. Během programu došlo i na uctění památky Amína al-Husajního, jeruzalémského Velkého muftího (v letech 1921-1948), který za 2. světové války kolaboroval s nacistickým Německem a proslul zvláště propagandistickou radiovou stanicí pro islámské země.

celý článek

Praha: Oslavy 70. výročí vzniku Izraele proběhnou ve Španělském sále

16. 4. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Prezident Miloš Zeman opět potvrdil svůj mimořádný vztah k Izraeli. Oficiální oslavy 70. výročí vzniku Izraele proběhnou přímo na hradě, ve Španělském sále. Bude to asi první případ, kdy cizí stát slaví vznik přímo v sídle českých prezidentů. „Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta Zemana a vyjádření mimořádného přátelství k Izraeli,“ řekl k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Český prezident se na slavnosti, jíž se podle prezidentské kanceláře a izraelského velvyslanectví zúčastní na 1200 hostí, chystá vystoupit s proslovem. Další podrobnosti programu nejsou zatím známy. Izrael a Česko pojí mimořádné vztahy už od dob První republiky: Tomáš Garrigue Masaryk byl prvním prezidentem, který při návštěvě britské mandátní Palestiny roku 1927 navštívil židovské osady.

celý článek

Udílení cen Echo: Zpráva o antisemitismu v německém rappu

16. 4. 2018, -rjw- |  Kultura

BERLÍN – Minulý týden udělila Německá fono-akademie cenu Echo v kategorii „Hip-hop/Urban National“ rapperské dvojici Farid Bang a Kollegah. To vyvolalo diskusi o „importovaném antisemitismu“ a hranicích toho, jak vůbec antisemitismus definovat. Ne všechno je tím, čím se nazývá: Německá fono-akademie (Deutsche Phono-Akademie) není akademická ani umělecká instituce, ale zájmový spolek výrobců zvukových nosičů. Cena Echo, udílená od roku 1992, není cenou za umělecký výkon, ale za prodejnost alb a umístění v žebříčku hitparád. Právě její zaměření na čistě komerční úspěch je předmětem dlouhodobé kritiky. Minulý čtvrtek (shodou okolností na Jom ha-šoa) získali cenu za album JBG3, obsahující kontroverzní píseň. Farid Bang v ní zpívá o posilování s ironickou samochválou: „Mám tělo vyrýsovanější než mukl Osvětimi“. To je vše – aspoň pokud jde o toto konkrétní album.

celý článek