Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Petrovi a všem obětem holocaustu.“ Americký astronaut uctil památku šoa z vesmíru s kopií kresby česko-židovského chlapce

12. 4. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Americký astronaut Andrew Feustel uctil památku Jom ha-šoa, izraelského dne vzpomínky na šoa a hrdinství, videopozdravem z mezinárodní vesmírné stanice. Feustel odletěl do vesmíru už letos 21. března s kopií kresby Petra Ginze „Měsíční krajina“. Jde o tutéž kresbu, kterou měl s sebou ve vesmíru zesnulý izraelský astronatut Ilan Ramon na palubě lodi Columbia, jejíž mise se roku 2003 nezdařila. Feustel Ginzův obrázek dostal 1. února 2018, shodou okolností v den, kdy by Petr Ginz, československý chlapec vězněný pro svůj židovský původ v Terezíně, oslavil 90. narozeniny, a na 15. výročí Ramonovi smrti. Podobně jako Ramon si i Feustel přál vzít s sebou kresbu „Měsíční krajiny“, artefaktu z doby holocaustu, do vesmíru, aby „uctil památku Petra a všech obětí šoa“.

celý článek

Guatemala přesune ambasádu do Jeruzaléma. Dva dny po USA

12. 4. 2018, -rjw- |  Svět

GUATEMALA /JERUZALÉM – Guatemalská velvyslankyně Sara Angelina Solisová a generální ředitelka guatemalského ministerstva zahraničí Maria Luisa Ramireová se ve čtvrtek 12. dubna setkaly s jeruzalémským starostou Nirem Barkatem. Tématem byly přípravy k přesunu guatemalského velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Dojde k němu 16. května, dva dny po oficiálním přesunutí ambasády USA.„Blahopřeji guatemalskému prezidentu Jimmymu Moralesovi a guatemalské vládě k odvážnému rozhodnutí a vyzývám další země, aby USA a Guatemalu následovaly,“ prohlásil po setkání Barkat. Guatemala se stala roku 1959 první zemí, která otevřela velvyslanectví v Jeruzalémě, ale po šestidenní válce je přesunula do Tel Avivu, čímž se připojila k mezinárodnímu odmítnutí nároku Izraele na východní část města. Návrat do Jeruzaléma oznámil guatemalský prezident Morales na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) 4. března.

celý článek

„Odevzdali své zbraně Hitlerovi.“ V USA se do diskuse o držení zbraní vrací holocaust

12. 4. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Nic nového – jen starý argument skupin proti regulaci držení zbraní, že kdyby byli Židé ozbrojeni, mohli se v období šoa „ubránit“. V pondělí 9. dubna jej ale na svém profilu postovala manželka soudce Nejvyššího soudu USA Clarence Thomase. „Všem dětem, které vyšly ze škol protestovat proti zbraním. Toto jsou boty Židů, kteří odevzdali své zbraně Hitlerovi. Odvedli je do plynových komor, zavraždili a pohřbili do masových hrobů. Podívejte se do učebnice dějepisu a uvidíte, co se stane, když se vzdáte svých svobod a proč je máme.“ – Text doprovázející snímek hromady bot po obětech šoa sdílela na svém facebookovém profilu Virginia „Ginni“ Thomasová. Poukázala na studenty, kteří přežili střelbu ve střední škole v Parklandu. Mnoho z nich nyní demonstruje proti právu na zcela volné držení zbraní.

celý článek