Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Ředitel Jad vašem: Útok plynem v Sýrii je selháním světových organizací v době po holocaustu

10. 4. 2018, -rjw- |  Svět

JERUZALÉM – „Mezinárodní organizace a mechanismy vytvořené po šoa, aby bránily zločinům proti lidskosti, selhávají. Události ve městě Dúmá jsou důsledkem lhostejnosti světa, který umožňuje, aby se děly dál.“ To je jen několik slov z projevu Avnera Šaleva, ředitele jeruzalémského památníku holocaustu Jad vašem. Šéf největší organizace pečující o uchování památky a historický výzkum nacistické genocidy Židů tak reagoval další masové vraždění civilistů během bojů v Sýrii. Velmi pravděpodobně při něm bylo použito bojového plynu. K útoku na město Dúmá ovládané rebely (z tzn. Islámské armády), došlo v sobotu 7. dubna. Bylo při něm zavražděno 40 osob, včetně dětí. Stovky dalších utrpěly různé stupně zranění a počet obětí asi není konečný. Podle svědků byly v příbytcích nalezeny celé rodiny, zadušené zatím neznámým jedovatým plynem. Informovali o tom syrští protivládní aktivisté Syrské civilní obrany, tzn. Bílé přilby. Za několik hodin se na obrazovkách po celém světě objevily snímky dětí s respirátory, až příliš upomínající na jiné děti zavražděné plynem, jejichž památku o tři dni později připomíná Jom ha-šoa.

celý článek

Jom ha-šoa 2018: V 16 městech po celé republice si lidé připomenou jména zdejších obětí holocaustu

10. 4. 2018, -tz, jg- |  Z domova

SUŠICE – V 16 městech a obcích České republiky se bude ve čtvrtek 12. dubna 2018 konat Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – JOM HA-ŠOA. V Sušici proběhne připomínková akce již pošesté. „Jádrem akce je maraton čtení jmen jednotlivých žen, mužů a dětí, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války. Cílem akce je přizvat všechny obyvatele České republiky k aktivnímu uctění památky obětí holocaustu,“ vysvětluje Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy, který koordinuje akci v Praze. V Sušici začíná čtení jmen obětí holocaustu ve 14:00 na náměstí Svobody. Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují dobrovolníci z řad široké veřejnosti, pamětníci, studenti, členové organizací zabývajících se osvětou a vzděláváním a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná. Následovat bude čištění doposud položených kamenů zmizelých tzv. Stolpersteinů, kterých je v bezprostřední blízkosti sušického náměstí patnáct.

celý článek

Zemřel filmový režisér Juraj Herz, autor Spalovače mrtvol a Upíra z Feratu

10. 4. 2018, -mk- |  Kultura

PRAHA – Ve věku třiaosmdesáti let zemřel v neděli (8.4.) režisér Juraj Herz, jeden z významných představitelů československé filmové „nové vlny v 60. letech“, který se nejvíce proslavil svým komediálně-hororově laděným snímkem „Spalovač mrtvol“ podle stejnojmenného románu Ladislava Fukse. Ten byl navržen v roce 1968 na americké Oscary, další jeho snímky, například „Petrolejové lampy“ podle románové předlohy Jaroslava Havlíčka, se účastnily nejprestižnějších evropských filmových festivalů. V některých filmech, například v ceněném „Obchodu na korze“, také sám hrál. Herz, který byl jako desetiletý chlapec pro svůj židovský původ deportován do koncentračních táborů Ravensbrück a Sachsenhausen, ačkoli celá rodina se kvůli rasovým zákonům nechala pokřtít a přestoupila k evangelické víře, se sám později k židovství nehlásil a prohlašoval se za ateistu. K dětství ukončenému brutálně deportacemi do lágrů se vracel jen nerad, například v 80. letech se ale k vylíčení prostředí koncentračního tábora vrátil dramatem „Zastihla mě noc“ o osudech komunistky Jožky Jabůrkové.

celý článek

Izraelská armáda nařídila vyšetřování své reakce na protesty na hranicích s Gazou

10. 4. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Podle nedělního prohlášení prokurátorky Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaové mohou být jak akce Hamásu, tak vojáků izraelské armády během protestů na izraelsko-gazanské hranici být považovány za válečné zločiny. „Každá osoba, která podněcuje nebo se dopouští násilí mimo jiné tím, že nařizuje, požaduje, povzbuzuje nebo přispívá jiným způsobem k páchání trestných činů v jurisdikci ICC, může být trestně stíhána před soudem,“ prohlásila Bensoudaová. V neděli 8. dubna nařídilo velení IDF vyšetřování izraelské vojenské odpovědi na protesty v Gaze. Podobné vyšetřování nařídila armáda i po válce v Gaze roku 2014 a jen po jeho skončení bude rozhodnuto, zda otevře vyšetřování i vojenská policie. Od 30. března, kdy začal šestitýdenní „Pochod návratu“, bylo zabito už 30 Palestinců, včetně novináře Jásira Murtadžy. Mezitím při pátečním televizním kázání prohlásil Mahmúd al-Habaš, muslimský duchovní a poradce Mahmúda Abbáse, že „Hamás posílá Gazany na smrt kvůli novinovým titulkům.“

celý článek