Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rakouský židovský představitel varoval před navazováním užších vztahů s evropskou krajní pravicí

28. 3. 2018, -mk- |  Svět

VÍDEŇ – Poměrně ostrá slova na adresu izraelské vlády a některých poslanců Knesetu pronesl v rozhovoru pro internetový deník Times of Israel čestný předseda rakouské židovské komunity Ariel Muzicant. Zejména varoval před tím, aby Izrael pěstoval styky se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která se sice hlasitě distancuje od antisemitismu a podporuje stát Izrael, navazuje však zřetelně na rakouský nacismus a v nedávné minulosti čelila řadě antisemitských skandálů. Izrael sice dočasně omezil kontakty s touto stranou, která se po loňských volbách v Rakousku stala členem vládní koalice, avšak nadále zkoumá situaci a zvažuje i změnu této politiky – a o zlepšení vztahů usiluje také předseda FPÖ Heinz-Christian Strache. K propagátorům normalizace vztahů s FPÖ patří v Izraeli například ministr Zeev Elkin či poslanec Jehuda Glick (oba z Likudu).

celý článek

Tři Palestinci z Gazy pronikli do Izraele vyzbrojení granáty a noži

28. 3. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Už druhý incident téhož typu se odehrál u hranic s Gazou toto úterý (27.3.). Trojici Palestinců se podařilo překonat bezpečnostní plot a vniknout na izraelské území, kde zamířili k vojenské základně Ceelim. Byli vyzbrojeni granáty a noži. Izraelští vojáci zaznamenali porušení bezpečnostního plotu a stopy vedoucí od tohoto místa je dovedly až k trojici útočníků, které zadrželi o necelou hodinu později. Nyní IDF celý incident, který pokládá za „závažný“, vyšetřuje. „Nedovolíme, aby zde docházelo k hromadnému překračování bezpečnostního plotu, a uděláme vše pro to, aby izraelští občané mohli zasednout k sederové tabuli klidně a spořádaně,“ řekl mluvčí IDF, brigádní generál Ronen Malis. Již v sobotu minulý týden totiž došlo k podobnému incidentu, když skupina čtyř Palestinců vnikla z Gazy do Izraele a zapálili armádní budovu. Poté uprchli ještě předtím, než se izraelské jednotky vrátily na místo.

celý článek

Minulost nepatří do popelnic! Památník Terezín nabádá veřejnost k darování předmětů souvisejících s perzekucí občanů za války

28. 3. 2018, -tz, jg- |  Z domova

TEREZÍN – Leží vám na půdě stará a nepotřebná věc? Zdědili jste dokumenty a nevíte, co s nimi? Památník Terezín má pro vás řešení. Tamní pracovníci se rádi ujmou předmětů a dokumentů spojených s perzekucí občanů naší země za druhé světové války, tedy všech věcí, které se vztahují k osobám rasově, politicky, národnostně a nábožensky perzekvovaným. „Především nás zajímají předměty a dokumenty spojené s osobami vězněnými v Terezíně a Litoměřicích, ale uvítáme i ty, dokumentující věznění v dalších koncentračních táborech, věznicích, káznicích i jiných nacistických perzekučních zařízeních“, uvádí Michaela Dostálová, vedoucí dokumentačního oddělení. „Rádi se ujmeme písemných dokumentů, fotografií, upomínkových předmětů vytvářených vězni i jejich výtvarné a literární tvorby, stejně jako předmětů osobní potřeby“, doplňuje Dostálová.

celý článek