Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Norský festival odmítl účast izraelských tanečnic, důvodem je „snaha izraelské vlády zastřít politiku okupace“

21. 3. 2018, -mk- |  Svět

OSLO – Norský festival „Feminine tripper“, zaměřený na ženství a gender, odmítl zařadit do svého programu šestici izraelských choreografek. V dopise, kde odmítnutí zdůvodnil, vyjádřil naději, že umělkyně budou moct v Norsku vystupovat, „až se politická situace změní“. Organizátorkám festivalu vadí, že Izrael údajně „užívá kultury jako propagandy, aby tím zastřel či ospravedlnil svůj okupantský režim a útlak palestinského lidu“. Tanečnice odpověděly dopisem, v němž uvádějí, že postoj norského festivalu je v rozporu s hodnotami otevřenosti a svobody slova. Připomněly také současnou paradoxní situaci, kdy se politicky angažovaní a kritičtí umělci ocitají v ohrožení pokusů o cenzuru ze strany izraelské vlády a současně jsou terčem kulturního bojkotu od propalestinských aktivistů.

celý článek

Každoročního pochodu k připomenutí lotyšských prohitlerovských legií se účastnili veteráni v uniformách SS

21. 3. 2018, -mk- |  Svět

RIGA – Pochodu k uctění Dny památky lotyšských legionářů, tedy těch, kteří bojovali proti Sovětskému svazu v řadách 15. a 19. granátnické divize Waffen SS, se minulý pátek (16.3.) v lotyšském hlavním městě Riga účastnili také veteráni z těchto legií, někteří dokonce v uniformách. Jejich pochod přišlo podpořit několik stovek lidí a vlály lotyšské vlajky. Jedná se v Evropě i mimo ni o jedinou podobnou akci svého druhu, kde se veřejně oslavuje památka vojáků bojujících v řadách SS. Jeden muž byl během pochodu zatčen, když nesl plakát s fotografií vojáků vraždících Židy. Lotyšští legionáři se připojili k SS dobrovolně, aby za druhé světové války bojovali za nezávislost země proti Sovětskému svazu, a dodnes jsou připomínáni jako hrdinové. Před válkou žilo v Lotyšsku 70 tisíc Židů, kteří byl takřka naprosto vyhlazeni nacisty a jejich pomahači.

celý článek

Palestinská samospráva letos zvýší výplaty teroristům a jejich rodinám o 56 milionů dolarů

21. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Palestinská samospráva opět zvýšila částky, které vyplácí palestinským teroristům drženým v izraelských věznicích, popřípadě rodinám teroristů zabitých při útoku. Tyto renty dostávají teroristé a jejich rodiny doživotně. Za rok 2017 bylo takto vyplaceno 347 milionů dolarů, letos to má být o 56 milionů více – už přes 400 milionů dolarů. Podle palestinského zákona musí jít na tyto platby pravidelně 7 % celkového rozpočtu. „To znamená, že palestinská autonomie nyní zaměstná ještě víc teroristů jako svoje pracovníky – až na to, že teroristé pracující pro palestinskou samosprávu mají tu zvláštnost, že jsou zaměstnáváni jako živí i jako mrtví,“ řekl poslanec Knesetu Avi Dichter z Likudu, který uvedená fakta připomněl na půdě izraelského parlamentu, když doporučoval ke schválení návrh zákona, jenž by měl této běžné praxi zabránit.

celý článek