Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Polští zákonodárci odsoudili čistku Židů z roku 1968. Zemi tehdy bylo nuceno opustit 13 tisíc lidí

7. 3. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Polští zákonodárci schválili v úterý 6. března rozhodnutí ocenit masivní protikomunistický protest, který se odehrál před 50 lety a odsoudit antisemitskou čistku, která následovala. Podpora rozhodnutí ohledně událostí, jež se odehrály roku 1968 v komunistickém Polsku, se dostala jak od vládnoucí pravicové koalice, tak od stran v opozici: Dolní směmovna hlasovala poměrem 423 pro, 3 hlasy proti a dvě zdržení se. V březnu 1968 byl v zemi brutálně potlačen protest studentů proti zákazu protitotalitní hry, napsané na základě díla romantického básníka Adama Mickiewicze. Jedna frakce tehdy vládnoucí komunistické strany přitom protest využila k upevnění svého vlivu a politická krize vyústila v protižidovskou (tehdy zvanou antisionistickou) čistku ve straně a posléze v celé polské společnosti. Kolem 13 tisíc Židů toho roku opustilo Polsko nebo jim bylo odejmuto občanství. „Připomínkou dramatického osudu polských Židů, kteří byli roku 1968 komunistickými úřady donuceni opustit Polsko, polský Sejm vyjadřuje silnou opozici vůči jakýmkoliv symptomům antisemitismu,“ stálo v rozhodnutí.

celý článek

Ruský židovský miliardář věnoval 20 milionů dolarů izraelské nemocnici na rozvoj nukleární medicíny

7. 3. 2018, -mk- |  Věda a technika

LONDÝN/RAMAT GAN – Jeden z nejbohatších ruských podnikatelů a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič se rozhodl přispět další významnou částkou na rozvor medicíny v Izraeli, když věnoval dvacet milionů dolarů špičkové izraelské nemocnici Tel ha-Šomer v Ramat Ganu nedaleko Tel Avivu. Nemocnice peníze využije na výstavbu diagnostického a výzkumného nukleárního centra, které umožní dále rozvíjet nukleární metodu léčby zejména rakoviny. Není to poprvé, co Abramovič věnoval této nemocnici finanční dar: podílel se v minulosti na řadě dalších projektů a financoval například pediatrický výzkum srdečních a onkologických onemocnění. K dnešnímu dni poslal nemocnici Tel ha-Šomer 57 milionů amerických dolarů.

celý článek

Čtrnáctiletý chlapec zbit před pařížskou synagogou na svátek Purim

7. 3. 2018, -mk- |  Svět

PAŘÍŽ – K dalšímu násilnému antisemitskému incidentu došlo opět v Paříži, a to přímo v předvečer svátku Purim, ve středu 28. února večer. Po osmé hodině večer byl před synagogou na severním předměstí Paříže ve čtvrti Montmagny napaden čtrnáctiletý chlapec, který odcházel ze společné oslavy svátku. Obstoupili ho čtyři stejně staří útočníci, podle policie všichni arabského původu, jeden z nich byl vyzbrojen klackem, a začali ho bít. Zprávy nehovoří o tom, jaké zranění utržil. Brzy poté však policie zatkla čtveřici podezřelých a útok vyšetřuje jako antisemitský. Výslechy ukázaly, že titíž agresoři toho dne odpoledne pokřikovali na tohoto chlapce a jeho sourozence v místním parku, kde si hráli s petardami na oslavu svátku Purim, že jsou „špinaví Židé“. Před synagogou si na něj večer počíhali a využili toho, že vyšel ven jako první, dříve než zbytek rodiny.

celý článek