Dnes je 12. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Hamás zachycen na kamerách, jak krade elektřinu určenou školám a nemocnicím

5. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

GAZA – Koordinátor vládních aktivit na územích generálmajor Joav Mordechaj zveřejnil v sobotu na Facebooku videozáznam nasvědčující tomu, že hnutí Hamás krade dodávky elektřiny určené nemocnicím a školám v pásmu Gazy. Vzhledem ke zhoršení humanitární situace v Gaze – které souvisí s tím, že palestinská samospráva od června loňského roku přestala platit účty za dodávky elektřiny pro Gazu – to znamená, že vládnoucí organizace „okrádá vlastní občany“ a „na obyvatelstvu jí nezáleží, naopak je utiskuje“, napsal Joav Mordechaj do facebookového příspěvku, jímž doprovodil zveřejněný videozáznam. Ten byl pořízen v sobotu okolo 16:30 v oblasti mezi obcemi Maghazi a Chán Júnis. VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU

celý článek

Vůdce americké sekty „Národ islámu“ pronesl antisemitskou řeč za přítomnosti spolupředsedkyně Pochodu žen

5. 3. 2018, -mk- |  Antisemitismus

CHICAGO – Louis Farrakhan, vůdce černošské nacionalistické skupiny Národ islámu (Nation of Islam), pronesl další z řady svých otevřeně antisemitských proslovů, tentokrát u příležitosti svátku této islámsko-černošské americké sekty, „Dne Spasitelova“. „Vláda je mým nepřítelem, mocní Židé jsou mými nepřáteli, zbabělí negři jsou mými nepřáteli a slabí a pokrytečtí muslimové jsou mými nepřáteli!“ hřímal od řečnického pultíku Farrakhan a v pokračování své litanie hovořil o „židovském Satanovi“. Jak informovala zpravodajská stanice, jeho proslovu se kromě samotných členů fundamentalistické a protibělošky zaměřené sekty účastnila také Tamika Malloryová, spolupředsedkyně Pochodu žen, která se o Farrakhanovi, známém svými antisemitskými projevy, v minulosti vyjádřila velice pochvalně.

celý článek

Židé si na Purim pečou cukroví z krve jinověrců, napsal představitel Hamásu, publikovala palestinská agentura Maan

5. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Pověra o židovské rituální vraždě, která z Evropy po 19. století víceméně vymizela (česká hilsneriáda byla jejím posledním větším projevem), kvete dnes převážně v muslimské části světa. Den před svátkem Purim se to opět potvrdilo, když palestinská tisková agentura Maan bez dalšího komentáře otiskla arabský článek bývalého vysoce postaveného činovníka Hamásu Mustafy al-Lidáwího. Ten zde píše o tom, že Purim byl v Evropě obávaným svátkem, protože Židé měli ve zvyku péct cukroví smíchané s krví nežidovské oběti, „nejčastěji malých chlapců“. Právě to bylo podle Lidáwího důvodem, proč Evropané „toužili, aby Židé odešli“. Lidáwí dále naznačuje paralelu mezi svým podáním historie a současným palestinským bojem za nezávislost a zdůrazňuje: „Tato židovská mentalita a tato jejich pradávná povaha se nezměnila. Svou radost totiž čerpají z krve druhých, jásají a oslavují na úkor vzdechů a sténání obětí, které sami zmučili, a svou radost zakládají na utrpení ostatních.“ Na článek upozornila a z arabštiny jej přeložila organizace MEMRI, monitorující blízkovýchodní média.

celý článek