Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Po skandálech s antisemitskými zpěvníky se rakouští Svobodní chtějí očistit auditem. Židovská komunita mu nedůvěřuje

1. 3. 2018, -mk- |  Antisemitismus

VÍDEŇ – Vnitřní audit směřovaný na očištění Svobodné strany Rakouska (FPÖ) od obvinění z antisemitismu je podle místních i celoevropských židovských představitelů nedůvěryhodný. Podle předsedy Evropského židovského kongresu Mošeho Kantora nemůže být takováto revize jen „nástrojem k odvedení pozornosti“ od problémů strany, předseda federace rakouských židovských obcí Oskar Deutsch pak uvedl, že celý audit je „bezcenný“, pokud není doprovázen konkrétními a okamžitými kroky. Svobodná strana Rakouska je od loňského prosince součástí vládní středopravicové koalice a v posledním měsíci otřásly její pověstí dvě kauzy zpěvníků studentských bratrstev, v nichž se objevovaly antisemitské písně – v těchto bratrstvech přitom byli aktivně činní někteří vysoce postavení členové strany.

celý článek

Antisemitské útoky a obtěžování narostly v USA meziročně o více než polovinu

1. 3. 2018, -mk- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Za rok 2017 bylo ve Spojených státech zaznamenáno téměř dva tisíce případů antisemitských útoků, vandalských, verbálních či fyzických. Je to nejvyšší číslo za poslední dekádu a oproti roku předcházejícímu to značí nárůst o plných 57 %. Ve srovnání s rokem 2015 jde dokonce o nárůst na více než dvojnásobek. Poprvé také byly antisemitské incidenty zaznamenány ve všech státech USA. Podle Aryeho Tuchmana z Centra pro extremismu Ligy proti hanobení (ADL) souvisí tento bezprecedentní nárůst s celkovým úpadkem společenské atmosféry, kdy mnoho lidí už necítí potřebu držet své nenávistné projevy na uzdě a dávají jim volný průchod.

celý článek

Polský prezident Duda navštívil JCC Krakow. S židovskými lídry zde hovořil o „zákonu o holocaustu“

1. 3. 2018, -jg- |  Svět

KRAKOV – Poté, co podepsal tzv. „zákon o holocaustu“, jehož uvedení v platnost byla posléze odložena, zavítal polský prezident Andrzej Duda na návštěvu židovského komunitního centra v Krakově, zmírnit tenze s židovskou komunitou. Během své úterní (27.2.) návštěvy JCC Krakow podle polského deníku Gazeta Wyborcza řekl: „Nenazval bych to krizí, spíše neshodou, která jak doufáme, bude brzo vyřešena.“ Na setkání s polskými židovskými lídry v JCC Duda podotkl, že „jako u právníka u něj zákon nevzbuzuje žádné pochybnosti“ a že „došlo k velmi dramatickým interpretacím.“ „Mezi Poláky byli lidé, kteří udávali Židy mezi Poláky, ale nebyl to celý polský národ. Všechna zjednodušení jsou velmi bolestivá,“ dodal polský prezident s tím, že zákon zaslal k ústavnímu soudu a doufá „že ten brzo promluví na toto téma, což pomůže uklidnit dohady“. Duda se se svou chotí v Krakově setkali s místními představiteli židovské obce, např. Tadeuszem Jakubowiczem, Michaelem Schudrichem, vrchním rabínem Polska a Jonathanem Ornsteinem, ředitelem JCC Krakow.

celý článek