Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Američtí neonacisté oslavovali na internetu vraždu židovského studenta

27. 2. 2018, -mk- |  Svět

PHILADELPHIA – K otřesné rasově motivované vraždě došlo na počátku letošního roku v jižní Kalifornii, kde bylo 10. ledna nalezeno tělo Blaze Bernsteina, devatenáctiletého židovského studenta Pensylvánské univerzity ve městě Philadelphia. Stopy přivedly policii k pachateli, jímž byl zřejmě Bernsteinův spolužák Samuel Woodward, člen extremistické a ostře antisemitské organizace Atomwaffen Division. O této spojitosti informovala nezisková organizace zaměřená na investigativní žurnalistiku ProPublica, která rovněž zveřejnila část online diskuse členů této neonacistické skupiny, v níž zaznívá šokující oslavování brutálního činu a dokonce i plánování dalších podobných akcí. ProPublica také zjistila, že se Woodward v minulosti zúčastnil soustředění pořádaných skupinou Atomwaffen Division, takzvaných „hate camps“ – akcí, v nichž se podněcuje a posiluje sdílený pocit nenávisti vůči určitým minoritním částem společnosti.

celý článek

Skupina izraelských rabínů bude konkurovat vrchnímu rabinátu v monopolu na kašrut, uvedla vlastní certifikaci

27. 2. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská rabínská organizace Tzohar, která je známá spíše tím, že pomáhá s byrokracií u ultraortodoxního izraleského vrchního rabinátu Židům, kteří chtějí uzavřít sňatek v Izraeli, oznámila v pondělí 26. února, že uvádí v provoz nový vlastní úřad pro dohled nad kašrutem. Tak vytvoří konkurenci právě Vrchnímu rabinátu Izraele, který má dosud na rozhodování o tom, co je košer a není, monopol. „Nenahradí to dosavadní strukturu, ale jistě ji to vylepší,“ řekl v pondělí 26. února v Tel Avivu rabín Tzoharu Rafi Feuerstein. „Konkurence zlepší služby a sníží ceny,“ dodal. Neortodoxní a sekuární židovští Izraelci, ale i ortodoxní skupiny jako Tzohar, již dlouho volají po změně náboženských úřadů v Izraeli tak, aby odpovídaly potřebám široké veřejnosti v zemi. Podle mnoha majitelů restaurací monopol rabinátu na kašrut vedl ke korupci a otevřenému nepřátelství mezi majiteli pohostinských zařízení a supervizory kašrutu, mašgiachy. V odpovědi na to začaly některé podniky užívat soukromý dohled nad kašrutem (hašgacha pratit).

celý článek

Islandský návrh na zákaz obřízky podpořilo pět set místních lékařů

27. 2. 2018, -mk- |  Svět

REJKJAVÍK – Stovky islandských lékařů podpořily svým podpisem petici, která se staví za úplný zákaz chlapecké obřízky na Islandu, pokud k ní nejsou medicínské důvody. Petice „potenciální rizika chlapecké obřízky převyšují možné její výhody, kterých není mnoho“ se také odvolávala na Helsinskou deklaraci Světové lékařské asociace, konkrétně na etické principy v ní zmíněné. Svou podporu navrhovanému islandskému zákonu připojilo také několik předních belgických lékařů, píše server JTA. Pokud Island novou legislativu schválí, bude první evropskou zemí, kde platí plný zákaz obřízky chlapců. Ačkoli se proti obřízce s odvoláním na práva dětí postavili takzvaní dětští ombudsmani ve všech severských zemích – Finsku, Švédsku, Norsku, Dánsku i na Islandu –, nikde zatím podobný zákon neplatí. Nejblíže k jeho schválení má kromě Islandu také Dánsko, kde vznikla nedávno veřejná petice k jeho navržení, a pokud nasbírá sto tisíc podpisů, což se jeví jako zcela reálné, bude o něm muset hlasovat zdejší parlament.

celý článek