Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Uprchlíci nedeportují uprchlíky“. Dvacet tisíc lidí v Tel Avivu demonstrovalo proti deportacím afrických běženců

26. 2. 2018, -mk- |  Izrael

TEL AVIV – V jižní části nejlidnatější izraelské aglomerace, v okolí telavivského autobusového nádraží se v sobotu 24. února shromáždilo přes dvacet tisíc Izraelců a uprchlíků ze Súdánu a Eritreje, aby společně pod transparenty jako „Uprchlíci nedeportují uprchlíky“ protestovali proti chystané vládní politice deportací těchto utečenců ze zón konfliktu a tvrdého politického útlaku nazpět do Afriky. Takových utečenců žije v Izraeli na čtyřicet tisíc, přičemž převážná většina jich sem přišla mezi léty 2006 a 2012, tři čtvrtiny z nich jsou z Eritreje a asi pětina ze Súdánu. Odpůrci deportací těchto žadatelů o azyl, schválených vloni v prosinci Knesetem, varují, že v Africe hrozí těmto lidem opětovné pronásledování, ne-li smrt. Deportace mají podle tohoto zákona začít v březnu a Afričané mají být letadly dopraveni do Rwandy a Ugandy. Izraelská vláda v souvislosti s africkými žadateli o azyl hovoří o ekonomických faktorech migrace a pojmenovává je obvykle jako „infiltrátory“. Proti deportacím už se v nedávné době ozvalo i několik rabínských iniciativ z Izraele i z diaspory.

celý článek

Kontroverzní polský zákon o holocaustu zatím nevstoupí v platnost

26. 2. 2018, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Izrael slaví diplomatické vítězství: zákon kriminalizující ty, kdo hovoří o „polských táborech smrti“ nebo o podílů Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války, zatím nebude uveden v platnost. V příštích dnech má podle některých zdrojů do Izraele přijet oficiální vládní delegace, která se bude s izraelskými protějšky bavit o změnách ve znění zákona, který vyvolal velké kontroverze a negativní reakce nejen ze strany Izraele, ale také například USA. Zákon, který byl podepsán prezidentem Andrzejem Dudou 6. února, nebude zatím podle polského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziorba „v této fázi“ uveden v platnost. Sám polský prezident Andrzej Duda sice zákon na počátku února podepsal, současně ale požádal ústavní soud, aby prověřil jeho ústavnost zejména z hlediska možného porušování práva na svobodu slova. V pondělí 26. února se pak s poslanci Knesetu setkal polský velvyslanec do Izraele Jacek Chodorowicz s tím, že Polsko je připraveno s Izraelem o podobě zákona diskutovat.

celý článek

Církve v Jeruzalémě protestují proti změnám v zákonech, uzavřely Chrám Božího hrobu

26. 2. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Lídři katolické, řecké pravoslavné a arménské církve, jež spravují Chrám Božího hrobu, v neděli 25. února oznámili, že chrám bude až do odvolání uzavřen. Důvodem je protest proti nové izraelské daňové legislativě a plánovanému zákonu o vyvlastnění, jež nazvali bezprecedentním útokem na křesťanství ve Svaté zemi. Po protestu odložil izraelský vládní výbor posouzení návrhu zákona, jenž by státu umožnil za finanční náhradu vyvlastnit půdu v Jeruzalémě, kterou církve v minulých letech prodaly soukromým firmám obchodujícím s nemovitostmi, o týden. Důvodem navrhované novely má být ochrana vlastníků bytů či domů, kterým by noví vlastníci pozemků nemuseli prodloužit nájem na pozemek, na němž jejich domy či byty stojí. Církev je v Jeruzalémě největším vlastníkem půdy a kritici zákona namítají, že tak stát ztíží c9rkvi najít kupce pro půdu, která je jejím majetkem. Tyto prodeje přitom pomáhají pokrýt náklady na chod církevních náboženských institucí. Protest se také týká zrušení výjimky jeruzalémské radnice, kdy komerční nemovitosti ve městě, které jsou majetkem církví, neplatily daně.

celý článek