Dnes je 12. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Evropská unie progresivního judaismu reagovala na článek o polském bejt dinu v Krakově

22. 2. 2018, -jg- |  Náboženství

PRAHA – Na začátku měsíce jsme na Ztis.cz informovali o prvním polském poválečném rabínském soudu, bejt dinu, který prvně zasedal na sklonku loňského roku, krátce před svátkem Chanuka, v Krakově. Polský bejt din byl ustaven pod záštitou Centra progresivního judaismu v Krakově, aby sloužil jak místní židovské komunitě, tak Židům v regionu a potažmo v celé střední Evropě. Podle představitelů židovského progresivního hnutí však tento rabínský soud není samotným hnutím zaštítěn a tudíž jeho rozhodnutí neuznává. „Článek z 2. února 2018, informující o bet dinu v Krakově, obsahoval řadu nepřesných informací. Centrum progresivního judaismu v Krakově není členem Evropské unie progresivního judaismu (EUPJ). Vyjmenovaní rabíni, kteří bejt din tvořili, nemají podle EUPJ způsobilost k sezvání bejt dinu. Proto nemohou být zmíněné gijurim z Krakova uznány pro členství v židovské obci. EUPJ organizuje už po mnohá léta oficiální, nikoliv soukromé, batej din v Polsku, Česku a v jiných evropských zemích. Toho si byli v článku zmínění rabíni vědomi,“ sdělil za EUJP rabín dr. Andrew Goldstein.

celý článek

Dánská petice požaduje postavení chlapecké obřízky mimo zákon

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

KODAŇ – Už dvacet tisíc podpisů získala v Dánsku od začátku února petice požadující parlamentní hlasování o zákazu obřízky. Pokud se v následujících více než pěti měsících podaří získat dalších třicet tisíc podpisů, což se jeví jako zcela reálné, bude podle dánských zákonů parlament rozhodovat o návrhu legislativy, která staví provádění obřízky před osmnáctým rokem věku mimo zákon. Těm, co zákon poruší, a dokonce i dánským občanům, kteří by se zákon pokusili obejít vykonáním obřízky v zahraničí, by hrozil až šestiletý trest odnětí svobody. Petici propaguje dánská organizace Intact Denmark na sociálních sítích.

celý článek

Navzdory napětí u hranic izraelští zdravotníci dál pomáhají obětem syrské občanské války

22. 2. 2018, -mk- |  Izrael

SAFED – Navzdory rostoucímu napětí a incidentům v izraelsko-syrském pohraničí pomáhá izraelská armáda i v těchto dnech zraněným Syřanům, zejména dětem, dostat se do Zivovy nemocnice na severu Izraele, aby jim mohl zdejší zdravotnický personál podat nezbytné ošetření. Za posledních pět let se do péče izraelských lékařů dostalo už přes čtyři tisíce Syřanů. Nejčastěji jsou zachraňovány děti, jen za loňský rok jich ošetřili v Zivově nemocnici tisíc. Většina těch, co se do Izraele vydají vyhledat pomoc, pochází ze syrské části Golan, zejména z jejich centrální části, která nepodléhá kontrole ISIS ani Asadových vojáků. V poslední době se však vydali k izraelským hranicím v naději na lékařskou péči zranění Syřané dokonce až z Damašku. Po nedávných incidentech, které začaly vniknutím íránského dronu na izraelské území a pokračovaly izraelským odvetným útokem a sestřelením izraelského letounu, je ovšem možné, že program pomoci Syřanům bude omezen na případy ohrožení života.

celý článek

„Ať dáme sedmý milion!“ Kauza antisemitských popěvků rakouských studentských spolků

22. 2. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

VÍDEŇ – Ve středu se v Rakousku otevřela již druhá kauza propojující buršácké spolky, funkcionáře Svobodné strany Rakouska (FPÖ) – a antisemitismus. Poté, co zveřejnění zpěvníku buršáckého spolku Germania ovlivnilo volební dění v Dolním Rakousku, se po měsíci situace opakuje. A nemusí jít o poslední případ. „Vystoupil mezi nimi žid Ben Gurion: Přidejte plyn, staří Germáni, ať dáme sedmý milion,“ stojí ve zpěvníku buršáckého spolku Bruna Sudetia. Podobných antisemitských popěvků je v knize více. Ve středu 20. února na ně upozornil vídeňský časopis FALTER. Předsedou spolku je Herwig Gotschöber, spolupracovník ministra dopravy Norberta Hofera (FPÖ). Gotschöber je zároveň odpovědný za agendu sociální sítí ministerstva. Na dotaz novinářů, jak se k obsahu knihy staví, Gotschöber přes svého mluvčího vzkázal, že používá jiný zpěvník, tento nezná a jeho obsah kategoricky odmítá.

celý článek

Další skandál polského premiéra, uctil polské kolaboranty s Wehrmachtem

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Ještě týž den, kdy vyvolal polský premiér Mateusz Morawiecki vlnu kritiky svými slovy o „židovských spolupachatelích holocaustu“, se stal znovu středem negativní pozornosti poté, co na svém Twitteru zveřejnil fotografii, jak zapaluje svíčku a klade věnec u památníku Svatokřižské brigády. Tato antifašistická a antikomunistická odbojová skupina v Polsku si ke konci války kladla za cíl zejména boj proti komunistům, nepřipojila se k Zemské armádě a naopak začala spolupracovat i s Wehrmachtem. Uctění památky této skupiny zkritizoval nejen polský opoziční lídr Jan Grabiec, ale i polská antirasistická organizace „Již nikdy více“ a také prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder, který ho vyzval k veřejné omluvě. V neděli mezitím někdo v reakci na Morawieckého výroky počmáral polskou ambasádu v Tel Avivu hákovými kříži a protipolskými slogany.

celý článek

Polský premiér: nejen Poláci, ale i sami Židé se podíleli na holocaustu

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

MNICHOV – Vlnu kritiky, mezi jinými i ostrý odsudek izraelského ministerského předsedy Benjamina Netanjahua, vyvolal svým výrokem na mnichovské konferenci o bezpečnosti polský premiér Mateusz Morawiecky, když na dotaz izraelského novináře ohledně kriminalizace těch, kteří hovoří o polském podílu na holocaustu, zmínil také „židovské spolupachatele holocaustu“. „Samozřejmě to nebude trestné a nebude pokládáno za protizákonné mluvit o polských pachatelích holocaustu, stejně jako tu byli i židovští, ruští nebo ukrajinští spolupachatelé,“ řekl Morawiecky. Současně zdůraznil, že Poláci za války pomáhali svým „židovským bratrům a sestrám“. Na jeho výrok reagovala ostrou kritikou vedle premiéra Netanjahua například poslankyně ze Sionistické unie Cipi Livniová. O den později polský premiér na vysvětlenou svého výroku dodal, že mu šlo o „upřímně míněnou výzvu k otevřené debatě o zločinech spáchaných na Židech během holocaustu, nehledě na národnost těch, kdo tyto jednotlivé zločiny páchali“.

celý článek

Polské židovské organizace se obávají vzedmutí antisemitismu. Současnou situaci popsaly jako „daleko od normálu“

22. 2. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Dvacet tři organizací zastupujících Židy v Polsku vydalo v neděli 18. února společné prohlášení, v němž tvrdí, že se v zemi necítí bezpečně a vyzývají k „vzájemnému respektu a pravdě“. Podle těchto skupin se sice v Polsku Židé na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí nesetkávají s „přímými fyzickými hrozbami“, situaci však popisují jako „daleko od normálu“. Rostoucí antisemitismus v zemi je podle nich problémem dneška, který nabývá na důležitosti. Signatáři dopisu poznamenali, že současná vlna antisemitismu v Polsku je reakcí na přijetí zákona, jenž limituje debatu o holocaustu a kriminalizuje vyjádření, že by polský národ nebo stát byl odpovědný za zločiny spáchané pod nacistickou okupací. „Nenávistné projevy opustily hranice internetu a dostaly se do veřejné sféry, do novin, televizního vysílání, včetně veřejnoprávních zdrojů,“ popisuje dopis situaci. Židovské komuntity Polska dále uvádějí, že dostávají narůstající počet antisemitských zpráv. Státní představitelé prý přitom antisemitismus odsoudí, ale „nedělají nic, aby zastavili šíření zla“.

celý článek