Dnes je 10. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Prasata, zmizte z této země“, nasprejoval vandal na synagogu v Barceloně

13. 2. 2018, -mk- |  Svět

BARCELONA – Na zdi synagogy v Barceloně se minulý týden ve středu 7. února objevilo antisemitské graffiti. Informovala o tom izraelská televizní stanice Aruc 10. Slovo prasata se zde objevilo v anglickém tvaru „pigs“, zbytek věty byl v katalánštině. Zástupce barcelonského starosty Gerardo Pisarello nechal vandalský nápis okamžitě odstranit a antisemitský útok odsoudil. Přislíbil také, že odbor radnice pro boj s diskriminací se bude případem zabývat. „Barcelona je město hrdé na svůj pluralismus. Nedovolíme zde takovéto akty netolerance,“ uvedl Pisarello ve svém prohlášení. Synagoga, kterou vandal poničil, již k modlitbám neslouží, užívá se jako kulturní centrum a muzeum.

celý článek

Izraelskou státní cenu za literaturu dostane David Grossman

13. 2. 2018, -mk- |  Kultura

JERUZALÉM – Cenu Izraele za literaturu, jedno z nejprestižnějších literárních ocenění pro hebrejsky píšící autory, dostane letos spisovatel David Grossman (nar. 1954). Autor, který publikuje od 70. let a jehož knihy jsou známé z řady českých překladů i tuzemským čtenářům, byl komisí vedenou profesorem Avnerem Holtzmanem označen jako „jeden z nejpronikavějších, nejjímavějších a nejvlivnějších hlasů v naší literatuře“. David Grossman je mimo jiné autorem postmoderního románu o holocaustu Viz: Láska (1986), románu Žena prchá před zprávou (2008) a nejnověji útlejší prózy Vejde kůň do baru (2014), která byla vloni v anglickém překladu oceněna prestižní Man Bookerovou cenou, jejíž se Grossman stal prvním izraelským nositelem. Kromě uvedených knih je Grossman českým čtenářům známý i souborem Pohádky pro Itamara a Rút (česky 2011) a románem pro mládež Mít s kým běžet (2000).

celý článek

Polsko se opět chystá zakázat košer porážky a vývoz košer masa

13. 2. 2018, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Po kontroverzi vyvolané zákonem, který zakazuje hovořit o podílu Poláků na zločinech holocaustu, přišla polská vláda s dalším zákonem, který poškodí tamní židovskou komunitu a vliv bude mít nepřímo i na Izrael. Návrh nové legislativy na ochranu zvířat zakazuje vývoz košer masa a de facto znemožní také košer porážky. Za porušení zákazu má hrozit až čtyřletý trest. Polský parlament přitom už v roce 2013 podobný zákon odhlasoval, zrušil jej však ústavní soud, když přihlédl k námitce, že se jedná o omezení náboženských svobod. Polsko patří k významným producentům a exportérům košer masa a zákaz by měl pravděpodobně vliv i na ceny masa v Izraeli, kam jej dováží.

celý článek

Dva izraelští vojáci jen zázrakem unikli lynči. Zachránili je palestinští policisté

13. 2. 2018, -mk- |  Blízký východ

ZÁPADNÍ BŘEH – Dva příslušníci IDF, voják a vojačka, se ocitli v nebezpečné situaci, když nedopatřením vjeli autem do města Dženín na Západním břehu. Armádní vůz obestoupil shluk mladých Palestinců a zaútočil na ně kameny, které rozbily okno auta a vojáky zranily. Útočníkům se dokonce podařilo sebrat jednomu z nich zbraň. Od rozzuřeného davu nakonec vojáky zachránili příslušníci palestinských pořádkových sil, kteří srocení rozehnali a stříleli výstražně do vzduchu. Nakonec vojákům pomohli dostat se do bezpečí na kontrolní stanoviště u města Džamale. Vojačka utrpěla lehká a středně těžká zranění na nohou a na hlavě, záběry z incidentu ji ukazují se zakrvácenou tváří a slyšet je na nich její zděšený křik. Zraněná byla dopravena na ošetření do nemocnice v Afule.

celý článek