Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Island, země zákazu košer masa i možná i obřízky, získá prvního rabína ve své moderní historii

12. 2. 2018, -jg- |  Náboženství

REJKJAVÍK – Hnutí lubavičských chasidů Chabad se rozhodlo poslat jednoho svého rabína s manželkou na Island. Země, která má asi 250 Židů, je zde zakázána rituální košer porážka a zakrátko možná i obřízka, neměla žádného zde usazeného rabína a aktivní židovskou obec od roku 1918, kdy získala nezávislost na Dánském království. Rejkjavík je tak jedno z mála evropských hlavních měst bez rabína. Sedmadvacetiletý Avi Feldman z Brooklynu se v něm se svou ve Švédsku narozenou chotí Mushky a dvěma společnými dcerami usadí pravděpodobně už na Pesach. Rozhodnutí bylo oznámeno zanedlouho poté, co čtyři parlamentní strany na Islandu navrhly legislativu, jež postaví obřízku u neplnoletých chlapců z nemedicínského důvodu mimo zákon a klade ji dokonce na stejnou roveň jako obřízku ženskou – praktiku, která je rozšířená u některých afrických muslimských komunit. „Doufáme, že se nám podaří přinést povědomí o důležitosti a relevanci brit mila místním lidem a zvláště pak zákonodárcům,“ řekl Feldman.

celý článek

Litevský ombudsman pro akademickou etiku vypsal odměnu za vědeckou práci o válečných zločinech Židů

12. 2. 2018, -jg- |  Svět

VILNIUS – Litevský ombudsman pro etiku a postupy na akademických pracovištích nabídl finanční hotovost ve výši 1000 euro pro autora, který napíše diplomovou práci anebo jinou vědeckou publikaci, která by se zabývala válečnými zločiny provedenými výlučně příslušníky židovské národnosti. Ve čtvrtek 8. února o tom informovala litevská agentura LETA, načež o den pozdějí mluvčí litevského parlamentu Viktoras Pranckites vyzval k ombudsmanově rezignaci. Viglijus Sadauskas nabídku zveřejnil na svém blogu a dále ji specifikoval pro „studenta, univerzitního studenta, studenta postgraduálu, učitele nebo vědce, který shromáždí dokumenty, informace a materiály a napíše práci (o rozsahu alespoň 10 tištěných stran), o jednotlivcích židovské národnosti, kteří zabíjeli lidi a přispěli k deportacím a mučení.“ „Myslím, že by měl odstoupit,“ řekl Pranckites. Sadauskasovu výzvu označila za antisemitskou předsedkyně litevské židovské komunity Fania Kukliansky.

celý článek

Izraelci podle průzkumu chtějí obchody o šabatu a přejí si sekulární vládu

12. 2. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Průzkum Izraelského demokratického institutu ukázal, že Izraelci by ve své většině upřednostnili sekulárnější charakter státu a ve sporech mezi vládou a rabinátem stojí spíše na straně vlády. Otázky v průzkumu se týkaly zejména chystané legislativy, která by mohla v důsledku omezit fungování obchodů o šabatu, a obecně postoje izraelské veřejnosti k politice ultraortodoxních stran a rabinátu. Téměř dvě třetiny respondentů (61 %) uvedly, že menším obchodům by mělo být dovoleno mít otevřeno i o šabatu – přitom podle nového zákona, prosazeného ultraortodoxními stranami, má mít ministerstvo vnitra možnost znemožnit obecním samosprávám, aby takovýmto obchodům dovolily o svátečním dni otevřít. Dále pouze čtvrtina (27 %) židovské veřejnosti si přeje vládní koalici, v níž budou zastoupeny strany zastupující ultraortodoxní sektor společnosti, jako jsou Šas či Sjednocený judaismus Tóry. Polovina respondentů (53 %) preferuje naopak koalici bez těchto stran.

celý článek