Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Island chce jako první země na světě zakázat obřízku

7. 2. 2018, -mk- |  Svět

REJKJAVÍK – Ostrovní evropský stát se zanedbatelnou židovskou i muslimskou menšinou se chystá schválit zákon zakazující chlapeckou obřízku. Pokud by kdokoli nechal z rituálních důvodů obřezat své dítě, jeho čin by podléhal trestu až šest let odnětí svobody; až od dosažení věku patnácti let se mohou o obřízce jako znamení náboženské příslušnosti rozhodnout dospívající sami. Půlmilionový Island nemá ani vlastního rabína, kauzu však berou do svých rukou vrchní rabín Dánska Jariv Melchior a jeho bratr, rabín v norském Oslu Joav Melchior. Ti tvrdí, že zákaz obřízky na Islandu by měl sice aktuální vliv na minimální počet lidí, mohl by však v evropském prostředí vytvořit nebezpečný precedens. Vybízejí židovskou komunitu, aby prostřednictvím diplomatických zastupitelstev vyvíjeli tlak na Island a zajistily, aby se z tohoto zákona v případě jeho schválení nestal nebezpečný precedens. Island by byl podle nich první zemí, která by chlapeckou obřízku zákonem zcela zakázala.

celý článek

Německá vláda uznala alžírské Židy jako pronásledované nacisty, přeživším pošle odškodné

7. 2. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Německo poprvé odškodní za holocaust i alžírské Židy. Jednorázové odškodnění ve výši 2556 euro vyplatí německé vláda v červenci přibližně 25 tisícům Židů, kteří byli v Alžírsku – tehdejší francouzské kolonii – mezi lety 1940 až 1942 perzekvováni vichystickým režimem Francie, spojencem nacistů. Roku 1940 byli alžírští Židé zbaveni francouzského občanství, jejich majetek byl konfiskován a ve shodě s norimberskými zákony nemohli nadále pracovat jako lékaři, právníci, učitelé. Židovské děti nesměly chodit do alžírských škol. „V Alžírsku nebyly vyhlazovací tábory. Ale lidské životy byly perzekucí cílící na Židy zasaženy, což se stalo hlubokou součástí jejich lidské identity,“ řekl Greg Schneider z Konference materiálních nároků na Německu. Nejmladšímu odškodněnému, který se narodil v Alžírku roku 1942, bude letos 76 let. Většině odškodněných je však přes 80 a víc. „Čím víc se vzdalujeme od holocaustu, tím je silnější možnost jeho revizionismu.. a když německá vláda uzná odpovědnost, je pak mnohem těžší jej zpochybňovat,“ dodal Schneider.

celý článek

Osmiletý židovský chlapec napaden a zbit na ulici v pařížském předměstí

7. 2. 2018, -mk- |  Svět

PAŘÍŽ – Předměstí Sarcelles nedaleko Paříže se stalo už podruhé během méně než měsíce dějištěm fyzického antisemitského útoku, namířeného proti dětem. Osmiletý chlapec se minulý týden (30. ledna) vracel ze školy, když ho napadli dva patnáctiletí výrostci, povalili ho na zem a zbili ho. Chlapec měl na sobě kipu a policie vyšetřuje útok jako antisemitský. Incident odsoudil francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož je útok na občana kvůli jeho náboženské identitě útokem na Francii jako takovou. „Dnes se ve Sarcelles stal obětí útoku osmiletý chlapec. Protože měl na hlavě kipu. Pokaždé, když někdo zaútočí na našeho občana, ať už kvůli věku, vzezření nebo náboženské příslušnosti, je to útok na celou zemi,“ napsal na svůj Twitter. „Celá naše země stojí zvláště dnes po boku francouzských Židů, aby bojovala proti jakémukoli podobnému zavrženíhodnému útoku, aby bojovala spolu s nimi a za ně,“ dodal. Také ministr vnitra Gerard Collomb incident odsoudil jako „zbabělou agresi“, která je „v rozporu s našimi základními hodnotami“.

celý článek