Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Na poslance SPD podáno trestní oznámení kvůli popírání romského holocaustu, lidovci chtějí odvolání Okamury z čela sněmovny

6. 2. 2018, -mk- |  Z domova

PRAHA – Po předsedovi SPD a místopředsedovi poslanecké sněmovny Tomiu Okamurovi putuje po několika dnech k příslušným orgánům další trestní oznámení na českého poslance kvůli popírání holocaustu Romů. Týká se tentokrát Okamurova stranického kolegy, který označil Lety u Písku za „neexistující pseudokoncentrák“ a kritizoval v té souvislosti odkup nedalekého vepřína. Tato Roznerova slova zazněla během neveřejného jednání na prosincovém sjezdu SPD. Nahrávku však získala Česká televize a odvysílala ji ve svém pořadu 168 hodin. Na Miloslava Roznera, který dříve proslul především zlidovělou hláškou o tom, že se „nechce zabrušovat, aby se pak nemusel vybrušovat“, podali nyní trestní oznámení Mladí sociální demokraté a také Martin Uhlíř z občanského hnutí Politika a svědomí. Předseda SPD Tomio Okamura mezitím čelí nejen stíhání za své výroky o táboře v Letech, ale z iniciativy lidovců také hrozbě odvolání z čela poslanecké sněmovny. Za jeho výroky ho ostře zkritizoval také ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO).

celý článek

Pařížský Louvre vystavil obrazy uloupené nacisty. Hledá jejich dědice

6. 2. 2018, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Pařížské muzeum Louvre vytvořilo minulý měsíc dva pavilony, kde permanentně vystavilo 31 děl, jež patří mezi stovky těch, které byly během let 1940 a 1945 uloupeny nacisty. Doufá, že na základě těchto vystavených děl se k nim jejich právoplatní dědicové přihlásí. Od konce druhé světové války bylo navráceno kolem 45 tisíc uměleckých artefaktů, zatímco o 2 tisíce z nich se dodnes nikdo nepříhlásil. Pařížšký Louvre má 296 takových děl ve svých sbírkách. „Tato díla nám nepatří. Muzea často vypadal v minulosti jako predátoři, ale naším cílem je je vrátit,“ řekl v úterý 30. ledna Sebastien Allard pro AP. „Velké množství z těchto zabavených obrazů patří židovským rodinám, jež o něj byly připraveny během druhé světové války. Dědicové tak mohou tato díla uvidět, říct, že patří jim a oficiálně si požádat o navrácení,“ dodal. Díla, která Louvre nově vystavil, jsou od různých umělců a z různých období. Je mezi nimi i známá krajina od Theodora Rousseaua „La Source du Lizon“.

celý článek