Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Počet arabských vysokoškolských studentů v Izraeli narostl o 79 % za sedm let

28. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Jakkoli počet arabských studentů na izraelských vysokých školách dosud neodpovídá jejich poměrnému zastoupení v izraelské populaci, přesto už nyní statistiky dokazují, že se k tomuto stavu přibližuje. Jak píše izraelský deník Haaretz, jen za posledních sedm let vzrostl v absolutních číslech počet izraelských Arabů mezi vysokoškolskými studenty o 79 %. Rozdíly v jejich zastoupení jsou zjevné jak co do úrovně studia – největším poměrem jsou přítomni mezi studenty bakalářských studií, naopak nejméně je jich mezi doktorandy izraelských vysokých škol –, tak i co do upřednostňovaných oborů. Zřetelné jsou také rozdíly mezi jednotlivými vysokými školami a rovněž zastoupení jednotlivých arabských sociokulturních komunit, nejméně často dosáhnou vysokoškolského vzdělání beduíni žijící v Izraeli. Na integraci všech sociálních skupin do systému vysokého školství pamatují různé regionální programy. Právě takovým programům zřejmě Izrael vděčí za stále příznivější statistiky arabských vysokoškoláků.

celý článek

Blogerka měla být první „modelkou v hidžábu“ značky L’Oréal, kvůli protiizraelským výrokům na Twitteru sama odstoupila

28. 1. 2018, -mk- |  Svět

LONDÝN – Módní blogerku Amenu Khanovou, která se měla stát revoluční první „modelkou v hidžábu“ pro kosmetickou značku L’Oréal Paris, dostihla záhy po podepsání kontraktu minulost. Krátce po zveřejnění jejího jména se totiž objevily její téměř čtyři roky staré ostré výpady na adresu Izraele, které tehdy uveřejnila na svém twitterovém účtu. Zaznívalo v nich například, že Izrael je „zlověstná země“ a patří k „vrahům dětí“. Khanová po vlně kritiky tyto své tweety smazala, omluvila se za ně a nakonec oznámila, že odstupuje ze spolupráce s módní značkou. Důvodem je podle jejích vlastních slov to, že „současné diskuse kolem kampaně odvádějí pozornost od pozitivního a inkluzivního poselství, které tato kampaň chce šířit“. Ještě před týdnem přitom Khanová vyjádřila nesmírnou radost nad tím, že se má podílet na „převratné“ kampani soustředěné na diverzitu a přijímání odlišných kultur.

celý článek

Nový polský zákon zakazuje zmínky o podílu Poláků na holocaustu. Izrael protestuje

28. 1. 2018, -mk- |  Svět

VARŠAVA/JERUZALÉM – Den před mezinárodním dnem připomínky obětí holocaustu, v pátek 26. ledna, schválil polský parlament kontroverzní návrh zákona, který zakazuje hovořit o účasti „polského národa“ na zločinech spáchaných během holocaustu. Proti zákonu se okamžitě zvedla v Izraeli vlna hlasů, odsoudil ho prezident Reuven Rivlin i premiér Benjamin Netanjahu, který vyzval izraelského velvyslance ve Varšavě, aby si vyžádal setkání s polským premiérem a navrhovaný zákon s ním projednal. K protestům se přidal dokonce i arabský poslanec Knesetu Ahmad Tibi (Sjednocená arabská kandidátka) a Jair Lapid, předseda strany Ješ atid, se dokonce kvůli zákonu pustil do slovní přestřelky s polským velvyslanectvím na Twitteru. Zákon kritizovali také badatelé z památníku Jad va-šem v Jeruzalémě, i když uznali oprávněnost požadavku Poláků, že se nemá užívat označení „polské tábory smrti“.

celý článek

Saudskoarabská muslimská organizace v dopise washingtonskému muzeu odsoudila popírání holocaustu

28. 1. 2018, -jg- |  Svět

RIJÁD – Světová muslimská liga se sídlem v Mekce v Saudské Arábii poslala washingtonskému Muzeu a památníku holocaustu dopis, v němž odsoudila popírání holocaustu. Dopis z 22. února, pět dní před Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu, muzeu zaslal Mohamed Al Issa, generální tajemník ligy. „Jakékoliv popírání holocaustu nebo umenšování jeho dopadu považujeme za zločin překrucování historie a urážku důstojnosti těch nevinných duší, jež zahynuly. Je to též urážka nás všech, neboť všichni sdílíme stejnou lidskou duši a duchovní vazby,“ stálo v něm. Minulý čtvrtek pak dopis na svých stránkách zveřejnil Washingtonský institut pro politiku na Blízkém východě. Al Issa naznačil, že dopis částečně vznikl kvůli jeho přátelství s ředitelem institutu Robertem Satloffem, který se rozsáhle věnoval severoafrickým muslimům, kteří zachraňovali Židy v době druhé světové války. Popírání holocaustu se v arabském a muslimském světě rozrůstá celá desetiletí, často je ještě podporováno státními orgány, jako i v případě Saudskoarabského království.

celý článek

Připomínka holocaustu v Senátu: zazněla varování před plíživou fašizací i před islámským antisemitismem

28. 1. 2018, -mk- |  Z domova

PRAHA – Již v pátek (26.1.) se v prostorách horní komory parlamentu konalo vzpomínkové shromáždění u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Toto setkání uspořádaly již pojedenácté Federace židovských obcí spolu s Nadačním fondem obětem holocaustu v den, kdy si celý svět připomíná vysvobození Osvětimi, největšího nacistického vyhlazovacího tábora, sovětskou armádou v roce 1945. Hrozbu plíživé fašizace společnosti a situace, kdy se nenápadně prosadí ideologie, které mohou mít vposledku právě takovéto důsledky, ve svých proslovech připomněli předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Arcibiskup Dominik Duka pak zmínil nebezpečí novodobého antisemitismu zejména u muslimských komunit na západ od našich hranic a Růžena Ďorďová připomněla boj za odstranění prasečí farmy v Letech u Písku. Součástí celé akce byla také výstava s názvem „Za hranice povinností“, kterou připravilo izraelské velvyslanectví a která připomíná diplomaty oceněné titulem Spravedlivý mezi národy.

celý článek