Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Libanon zakázal Spielbergův poslední film. Americký režisér se dostal na seznam bojkotu Izraele

24. 1. 2018, -jg- |  Blízký východ

BEJRÚT – Nový film amerického režiséra Stevena Spielberga, který začnou v únoru pod názvem „Akta Pentagon: Skrytá válka“ promítat i česká kina, je v Libanonu bojkotován. Libanonská kina dostala zákaz promítat snímek, jenž má v originále název „The Post“, kvůli Spielbergovým vazbám na Izrael. Libanonská cenzura se rozhodla film s Meryl Streepovou a Tomem Hanksem v hlavních rolích, který se zabývá sporem z roku 1971, kdy americký list Washington Post přetiskl uniklé vládní dokumenty o vojenských operacích ve Vietnamu, zakázat na základě seznamu „pro bojkot Izraele“. Na něj se americký režisér dostal poté, co v roce 1993 některé scény z oscarového snímku „Schindlerův seznam“ natočil v Jeruzalémě. Rozhodnutí, které bylo učiněno jen pár hodin před plánovanou premiérou nového filmu v Bejrútu, může být stále změněno rozhodnutím libanonského ministerstva pro vnitřní záležitosti, kterému bylo postoupeno. V neděli 21. ledna o tom informoval Hollywood Reporter.

celý článek

Dne památky obětí holocaustu v Terezíně se zúčastní i vládní delegace z německého Saska

24. 1. 2018, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Letošní uctění Dne památky obětí holocaustu v Terezíně bude mít mezinárodní rozměr. Ve středu 24. ledna se jej zúčastní předseda saské vlády, saský premiér a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Smyslem akce je předání odkazu obětí nacizmu na mladou generaci. „Památník Terezín přivítal iniciativu Saského zemského sněmu a saské vlády, které se na nás obrátily s požadavkem připojit se k Památníku Terezín a společně uctít tento den, kdy si připomínáme utrpení milionů nevinných obětí v době holocaustu“, uvádí ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. „Je potěšitelné, že hlavní myšlenkou organizátorů je pomyslné předání odkazu obětí nacizmu na mladou generaci a nikoli politické projevy. Ty na této pietní akci nezazní“, doplňuje Roubínek.

celý článek

Propalestinské organizace bojkotovaly pochod za práva žen – kvůli angažmá Scarlett Johanssonové

24. 1. 2018, -mk- |  Svět

LOS ANGELES – Sobotní pochod za práva žen v americkém městě Los Angeles se obešel bez účasti organizací, jako je Asociace amerických palestinských žen, Al Awda, BDS-LA a také bez dvou židovských organizací, známých svým krajně kritickým postojem ke státu Izrael: Židovský hlas pro mír (JVP) a Židé pro palestinské právo návratu. Důvod byl jediný – jednou z ohlášených řečnic byla herečka Scarlett Johanssonová, která se v minulosti stala reklamní tváří společnosti SodaStream působící na Západním břehu. Kvůli tomu se dokonce rozešla s charitativní organizací Oxfam, která podporuje bojkot zboží z izraelských osad za zelenou linií. Podle palestinské organizace pro ženská práva to vše ovšem svědčí o „nekritické podpoře ilegálních osad“ a je v rozporu s jejich svědomí účastnit se akce, kde by Scarlett Johanssonová vystupovala. Společnost SodaStream za doby svého působení na Západním břehu zaměstnávala značný počet palestinských pracovníků a velké části z nich dává práci i nadále, i když nyní musejí za prací dojíždět do nové továrny v Negevu, kam po mezinárodním nátlaku společnost přestěhovala svou výrobu.

celý článek