Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rakouská židovská komunita se odmítá stýkat s členy vládní Svobodné strany – kvůli antisemitismu a revizionismu

18. 1. 2018, -mk- |  Svět

VÍDEŇ – V prohlášení zveřejněném ve středu (17.1.) se rakouská židovská obec distancovala od Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a oznámila, že odmítá nadále pěstovat jakékoli kontakty s politiky z této strany, včetně jejích ministrů a poslanců. K podobnému rozhodnutí dospěla židovská komunita už v roce 2000, kdy se kvůli častým antisemitským incidentům spojeným s členy této strany a také kvůli případům propagace nacismu rozhodla ukončit veškerý styk se Svobodnými. Svobodná strana Rakouska se sice navenek od antisemitismu distancuje, ale jak upozorňují představitelé rakouských Židů v uvedené deklaraci, značná část členů FPÖ, včetně 20 z jejích 54 současných poslanců, patří ke krajně pravicovým studentským bratrstvům, v nichž se pěstuje antisemitská ideologie, volá se po zákazu košer porážek a usiluje se o zrušení protinacistické legislativy.

celý článek

Před poutí tisícovky věřících k Josefově hrobce v Náblusu nalezena na místě nastražená bomba

18. 1. 2018, -mk- |  Izrael

NÁBLUS – Tragickému teroristickému útoku se podařilo předejít tento týden v Náblusu (hebrejsky Šechem) na území palestinské samosprávy. V hrobce praotce Josefa byla nastražena výbušná nálož ukrytá v mobilním telefonním přístroji. Bezpečnostní složky ji odhalili v pondělí (15.1.) večer, tedy krátce předtím, než se v úterý ráno do hrobky vypravila obvyklá pouť zbožných Židů, kteří se sem každý měsíc vypravují na společnou modlitbu. Když následujícího dne pouť skutečně proběhla, na tisícovku věřících, kteří se zde shromáždili, a na vojáky střežící jejich bezpečnost útočili Palestinci kamením. Naštěstí se incident obešel bez zraněných, jen autobusy, které svážely ortodoxní Židy k hrobce patriarchově, byly poničeny.

celý článek

Muž, který tetoval čísla osvětimským vězňům, byl slovenský Žid. O jeho svědectví vyšla kniha

18. 1. 2018, -mk- |  Historie, archeologie

MELBOURNE – Lale Sokolov, rodným jménem Ludwig Eisenberg, mlčel až do stáří o svém válečném osudu, o jeho příběhu věděli jen jeho nejbližší. Byl totiž mužem, který od roku 1942 tetoval osvětimským vězňům – těm, kteří byli po příjezdu do tábora smrti shledáni při selekci práceschopnými – čísla na předloktí. Díky svému postavení se těšil nejrůznějším privilegiím a mnozí vězňové ho považovali kolaboranta SS, ve skutečnosti však se snažil svých výsad použít k tomu, aby pomáhal jiným vězňům a dostal k nim příděly jídla navíc. Do jedné z dívek, které tetoval číslo, se zamiloval a po válce ji v Bratislavě vyhledal a oženil se s ní. Později z komunistického Československa uprchli a žili v australském Melbourne. Jen jeho manželka Gita, jejich syn Gary a několik nejbližších znali jeho skutečný příběh. Po smrti manželky v roce 2003 se s podrobnostmi svého osudu v Osvětimi svěřil Heather Morrisové, než sám v roce 2006 jako devadesátiletý zemřel. Morrisová o něm nyní napsala knihu „The Tatt oist of Asuchwitz“, „Tatér z Osvětimi“, která letos vychází v angličtině a poprvé sděluje světu příběh tohoto muže.

celý článek