Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izrael nemá nic společného s Židy ani judaismem. Abbás promluvil na setkání palestinského vedení

15. 1. 2018, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – „Izrael je koloniálním projektem a s Židy nemá nic společného,“ zaznělo z úst palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse během dvouhodinové řeči, kterou pronesl na setkání ústřední rady Organizace pro osvobození Palestiny v neděli 14. ledna. Setkání se uskutečnilo se záměrem formulovat odpověď na Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele Spojenými státy. Abbás dále řekl, že když byl Izrael ustaven, jeho lídrům se nepodařilo přesvědčit Židy, aby do něj emigrovali. Podle Abbáse prý první izraelský premiér David Ben-Gurion neochotně pracoval na tom, aby donutil do Izraele imigrovat Židy z arabských zemí proti jejich vůli poté, co usoudil, že zemi evropskými Židy nenaplní. Raději se prý šest milionů z nich nechalo zavraždit v Evropě nacisty, než by do Izraele odjeli. Byly to přitom úřady britského mandátu, kdo za druhé světové války znemožnil imigraci většiny židovských uprchlíků z Evropy.

celý článek

Izrael posílá lékaře do Zambie, aby pomáhali bojovat s epidemií cholery

15. 1. 2018, -mk- |  Svět

LUSAKA – Už od podzimu zápasí jihoafrický stát s epidemií cholery, jíž od září loňského roku podlehlo už šedesát tisíc lidí a 2.500 jí bylo nakaženo. Kvůli epidemii byly už v hlavním městě Zambie uzavřeny školy, kostely a hlavní tržiště, což zemi ekonomicky ochromuje, před týdnem navíc vláda vyhlásila zákaz vycházení. Izrael nyní postupně vyslal do Zambie čtyři lékaře, dvě sestry a další experty, kteří mají pomáhat bojovat s epidemií, léčit nakažené a zabránit dalšímu šíření životu nebezpečné nemoci pomocí nejmodernějších metod. Lékaři byli vysláni nemocnicí Tel ha-Šomer ve městě Ramat Gan a Izrael je vůbec první zemí, která do Zambie vyslala své experty na boj s cholerou.

celý článek

Jednadevadesát izraelských rabínů vyzývá vládu, aby nevyháněla africké uprchlíky

15. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Přes třicet tisíc Afričanů ze Súdánu a Eritreje, kteří žijí dnes v Izraeli a žádají o azyl čelí nyní hrozbě deportace ze země. V polovině prosince prošel Knesetem v poměru 71 pro ku 41 proti zákon, jež izraelské vládě umožní žadatele o azyl přemístit do třetí země, nebo je uvěznit. Proti tomu se postavila iniciativa 91 rabínů všech směrů – reformního, konzervativního i ortodoxního –, kteří spolupodepsali dopis izraelské vládě vyzývající k humánnímu nakládání s uprchlíky a k odvolání tohoto rozhodnutí, které je zde označeno za „brutální politický krok“. Za iniciativou stojí židovská organizace Tag Meir. Dopis se přitom odvolává na židovskou historickou zkušenost uprchlíků i na povinnost soucitu s trpícími a laskavého zacházení s cizinci, kterou ukládá Tóra. Připomíná také mezinárodní úmluvu o postavení uprchlíků, jejímž je Izrael spolusignatářem. Izraelská vláda se rozhodla pro deportaci afrických běženců údajně kvůli úsilí lépe chránit hranice státu.

celý článek